Birkebeinerrennet

V roce 1932 se v Norsku poprvé běžel slavný závod v běhu na lyžích Birkebeinerrennet. Jedná se o nejtradičnější a nejprestižnější norský lyžařský závod. Trasa je neměnná a vede z městečka Reny do lyžařského střediska Lillehammeru. Závod měří 54 kilometrů, které závodníci musí překonat klasickým stylem a se závažím o minimální váze 3,5 kg na zádech. Věková hranice pro účastníky je v hlavním závodě 16 let.

Birkebeinerrennet se běhá jako připomínka cesty, kterou na počátku 13. století vykonali Torstein Skevla a Skjervald Skrukka. Tito muži byli příslušníky birkebeinerů (v překladu „březonozí“), kteří v občanské válce podporovali krále Sverreho Sigurdssona, a zachránili na lyžích malé princátko Håkona Håkonssona. Březonozí své pojmenování dostali podle toho, že si nohy obalovali březovou kůrou.

Nejvíce vítězství v historii závodu – sedmi – dosáhl Erling Jevne. V roce 2008 vyhrál hlavní mužský závod český lyžař Stanislav Řezáč, a to v novém rekordu 2:24.33 před slavným norským běžkařem Andersem Auklandem, dvojnásobným vítězem. Stanislav Řezáč svůj triumf zopakoval také v roce 2011, celkem zvítězil čtyřikrát. Lyžařský závod se stejným jménem připomínající stejnou událost se koná také každoročně v americkém Wisconsinu. Jedná se o největší závod v běhu na lyžích v Severní Americe.

 

Autorka článku: Jitka Jindřišková, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: wikipedia.org