Dánský básník Martin Glaz Serup na Dnech poezie 2018

Festival Dny poezie letos navštíví dánský básník, autor knih pro děti, redaktor a kritik Martin Glaz Serup. Setkat se s ním můžete na třech pražských akcích od 17. do 19. listopadu.

SO 17. listopadu, 19.00
Avoid Floating Gallery, pod Výtoní, náplavka, Praha 2
Mezinárodní večer Na svobodných vlnách
Čtou dánský básník Martin Glaz Serup, vlámský básník Maarten Inghels, chorvatský básník Dinko Telećan, slovenský básník Ján Gavura a česká básnířka Emma Kausc. Hudba: chorvatská písníčkářka Lovely Quinces.

NE 18. listopadu, 16.30
Procházka po netradičních místech s čtením textů a konceptuálními městskými projekty
Začátek procházky: Stanice metra A Vyšehrad, směr Háje
Maarten Inghels, Martin Glaz Serup, Dinko Telećan, čeští básníci Vít Janota a Josef Straka
Od 19.00 následuje čtení v klubové kavárně Kolíbka (Řeznická 10, Praha 1) s básnickými členy tamější stolní společnosti: Marie Šťastná, Karla Šťastná, Jakub Synecký a Robert Antropius.

PO 19. listopadu, 19.30
Nebát se města mezinárodní večer s městskými básníky
Café Elektric, Kolowratský palác, Ovocný trh 6, Praha 1
Maarten Inghels (Antverpy), Martin Glaz Serup (Kodaň), Alan Spence (Edinburgh) a Sylva Fischerová (Praha). Večer moderuje Josef Straka

MARTIN GLAZ SERUP
Dánský básník (narozen 1978). Vydal jedenáct knih pro děti, šest chapbooků a sedm básnických sbírek. Většina jeho publikací byla přeložena a vydána také v USA, Německu, Švédsku, Finsku a Mexiku. Vydal rozsáhlý literárněteoretický esej Relationel poesi (Relační poezie) a sbírku osobních miniesejů, které se zabývají vztahem mezi místem, čtením a pamětí pod názvem Básnická místa (Læsesteder). Serup se rovněž účastnil založení a následného redigování dánských kulturně-literárních časopisů Apparatur a Litlive, přítomen byl také u založení literárního kolektivu bloggerů Promenaden. Mezi lety 2005-2007 byl asistentem redakce časopisu pro poezii a umění: Hvedekorn. Působil jako učitel tvůrčího psaní na univerzitě v Odense a Dánské Akademii Talentů v Holstebro, jako hostující učitel je zván na dlouhou řadu míst, mezi která patří také Škola tvůrčího psaní, kterou v letech 2002-2004 sám navštěvoval. V současné době působí jako vyučující na Škole tvůrčího psaní pro dětskou literaturu na univerzitě v Aarhusu, zároveň je externím vyučujícím na univerzitě v Kodani. V roce 2006 obdržel za svou poezii prestižní cenu Michaela Strungeho, v roce 2008 pak získal Zlatou medaili Kodaňské univerzity za své pojednání Kulturel erindring og konceptuel vidnesbyrdlitteratur (Kulturní paměť a konceptuální svědecká literatura). Serup je od roku 2017 předsedou dánské společnosti Gertrudy Stein.

Více informací o programu celého festivalu: www.denpoezie.cz