Oslava 100 let islandské suverenity

Dnem 1. prosince 1918 vstoupil v platnost zákon o autonomii a Island se konečně stal suverénním státem v personální unii s Dánskem. Toto výročí připomeneme na konci listopadu komorní oslavou, která nabídne bohatý program:

Island na fotografiích ze starých časů – slideshow
Lucie Korecká – Jak Island ke králi přišel
Marta Bartošková – Konec víry v islandskou ovci?
Skandinávský dům – Cesta na Sever literárním Islandem a Faerskými ostrovy

Cesta na Sever literárním Islandem a Faerskými ostrovy

„A zatímco rozštěpená vlajka nového, autonomního Islandu stoupá ke špici vysokého stožáru před domem Vládní rady a kanony na Islandském sokolu střílejí na její počest jedenadvacet salv, hledí si, chlapec a námořník, vzájemně do očí.“

K nejdůležitějšímu dědictví Islandu patří odnepaměti literatura, od staroislandských ság přes nobelistu Halldóra Laxnese po světoznámého Sjóna. Jak tedy jinak oslavit výročí islandské autonomie na Dánsku (1918) než právě literaturou? Během pořadu navazujícího na úspěšný cyklus Cesta na Sever zazní úryvky z krásné literatury popisující přírodu, památky, společnost a jiné reálie. Prohlídku ostrova sestávající z vybraných úryvků doplní promítání dobových i současných fotografií z míst, o nichž se bude číst. Zahrnutím několika děl faerské literatury, zejména velikána Williama Heinesena, připomene pořad i výročí autonomie Faerských ostrovů (1948). Úvod obeznámí návštěvníky s historickým kontextem a také s polozapomenutými velmocenskými dějinami Dánska.

Vstup volný.


Foto: Martina Kašparová, Skandinávský dům

Akci pořádají Klub islandských fanatiků a Skandinávský dům. Literární projekt Severská literatura v srdci Evropy 2018 podpořily Ministerstvo kultury ČR a Magistrát hl. m. Prahy.