Čtvrté Hranice filmu představí norské kriminálky

Již počtvrté se účastníci třídenního semináře Hranice filmu ponoří do tajů kinematografie na hranici mezi realitou a fikcí. Tentokrát se třídenní seminář zaměří na fenomén zločinu a jeho projevy v různých filmových a seriálových žánrech. 

Vzdělávací seminář Hranice filmu: Anatomie zločinu, pořádaný Centrem dokumentárního filmu ve spolupráci s MFDF Ji.hlava, se uskuteční 8. a 10. září 2017 na pražské FAMU a posluchačům nabídne na 13 příspěvků a projekcí.

Významným hostem bude norský scenárista a režisér Erik Skjoldbaerg, který se spolu se světoznámým spisovatelem Joem Nesbøm podílí na vývoji kontroverzního seriálu Okupace. Skjoldbaerg je také znám díky filmu Nokas (2010), kde se pokusil o hranou rekonstrukci doposud největší bankovní loupeže v dějinách Norska. Těmito i dalšími temně laděnými snímky si vysloužil také přezdívku „král severského thrilleru“. Právě na snímku Nokas a několika ukázkách ze zmíněného seriálu norský režisér předvede některé metody scénáristické a režijní praxe a bude zkoumat anatomii zločinu.

Téma zločinu z ženské perspektivy otevře norská dokumentaristka Line Hatland, která na Hranicích filmu uvede svůj dokumentární snímek Skyggen (2013). Na příběhu první norské detektivky a její kariéry ukáže, s jakými problémy se ženy policistky/detektivky při své práci potýkají a jak může prostředí zločinu obracet pozornost k duševním pochodům. Na norské lekce naváže česká dokumentaristka a režisérka Petra Nesvačilová, která v loňském roce dokončila film Zákon Helena. Na konkrétních situacích vysvětlí, zda se vůbec dá tzv. gangsterům dostat pod kůži a jakými útrapami a situacemi si prošla během natáčení.

 

Praktické informace pro zájemce o účast na 4. ročníku Hranic filmu s podtitulem Anatomie zločinu:

  • Účastnický poplatek: 1200 korun
  • Sleva pro studenty, učitele, členy CDF, AČFK a akreditované návštěvníky 21. MFDF Ji.hlava činí 50 %, tedy 600 korun
  • MANI MFDF Ji.hlava mají vstup zcela zdarma

 

Pro všechny účastníky Hranic filmu je také připraveno:

  • 30denní přístup na DAFilms.cz
  • Členská karta CDF s roční platností + certifikát Hranice filmu
  • 20% sleva do Dok.obchodu

 

 

Kapacita semináře je omezena. Přihlásit se na seminář je možné od pátku 11. 8. na www.hranicefilmu.cz.