Claus Høxbroe & Oscar Gilbert – Nøgne som nyfødte

V severských hudebních novinkách se tentokrát ponoříme do vod značně nekonvenčních, do vod hudebně-literárních. V dubnu vyšel společný projekt dánského básníka Clause Høxbroe a klavíristy Oscara Gilberta, CD s názvem Nøgne som nyfødte, z něhož vám přinášíme stejnojmenný singl.

Claus Høxbroe publikuje už řadu let. Sám se označuje za beatnického básníka, styl jeho poezie zapadá do definice žánru slam poetry. Své texty píše se záměrem přednášet je před publikem a velmi často využívá při přednesu hudební doprovod. Vystoupení se v závislosti na doprovodné kapele mění od hudbou něžně podbarveného předčítání poezie, přes jazzové variace až po energické, rapové kousky. V roce 2007 vydal své první CD mluvené poezie Sluk lyset následované jazzovým Nye Rytmer – live i studiet a poněkud syrovějším CD Beat obsahujícím i rapové skladby.

Na svém nejnovějším albu Nøgne som nyfødte spojuje Høxbroe síly s vynikajícím klavíristou Oscarem Gilbertem. Pomalu plynoucí klavírní doprovod podbarvuje básně recitované hlubokým podmanivým hlasem. Celek vyvolává hluboce melancholické, svíravé pocity. Způsob přednesu i Gilbertův precizní klavír umožňují posluchači pochopit část sdělení skrytého v Høxbroeových textech, ač jsou čteny dánsky.

Autor textu: Lucie Chánová, Skandinávský dům