Už vás to zas táhne na Sever? Chcete se pokochat severskou přírodou a zasnít se nad šálkem horkého čaje? Letošní Cestovatelský podvečer vás zavede do severního Norska a na Shetlandy. Osmý ročník akce pořádá Skandinávský dům ve spolupráci s pražským Klubem cestovatelů.
Finský dobrodruh, cestovatel a fotograf Harri Ahonen představí fjordy a souostroví severního Norska, kde se z moře k nebi vypínají ostré vrcholky hor. Lofoty a Vesterály zde nebudou chybět. Ve druhé půli večera vás Jitka Jindřišková a Michal Švec přenesou do kraje vikingů a unikátních historických památek i přírodních zajímavostí, ač se bude jednat o kraj ležící mimo Skandinávii – souostroví Shetlandy. Obě přednášky budou doprovázeny bohatým obrazovým materiálem.
Vstupné: 60 Kč / 50 Kč pro členy Skandinávského domu
KAPACITA BYLA NAPLNĚNA, DALŠÍ REZERVACE UŽ NEPŘIJÍMÁME. STÁVAJÍCÍ REZERVACE PROPADNOU V 17:15, MŮŽETE TEDY ZKUSIT PŘIJÍT ROVNOU NA MÍSTO.
(Vzhledem k omezené kapacitě sálu doporučujeme rezervaci vstupenek na e-mail anezka@skandinavskydum.cz (rezervace propadá 15 minut před začátkem první přednášky), a to nejpozději do soboty 23. 2. 2019 9:00. Platba vstupenek proběhne na místě v hotovosti.)
Program podvečera:
17:30 Harri Ahonen: Treky severního Norska (anglicky)
19:00 Jitka Jindřišková a Michal Švec: Shetlandy – severský kout britského království (česky)
17:30 TREKY SEVERNÍHO NORSKA (anglicky)
Cestovatelská přednáška treky severního Norska vám představí nejkrásnější jednodenní pěší výlety, na které se můžete v této části země vypravit. Projdete se po fjordech, pobřeží Norrlandu, souostrovích Lofoty a Vesterály nebo po národním parku Sjunkhatten. Kromě krásné přírody uvidíte lokální zvířenu a vedle faktů si vyslechnete i zajímavé místní příběhy včetně jedné ságy (samozřejmě zkrácené). Nejen nádherná severská příroda, lesy, řeky, hory a pustiny, ale i turistické trasy či sruby k přenocování uprostřed pustiny vás nalákají k naplánování nejednoho výletu.
Přednáší finský dobrodruh, cestovatel a fotograf Harri Ahonen. Harri pěšky prošel téměř celou Skandinávii a kromě krásných fotografií se s vámi podělí o své zážitky a praktické rady na cestu.
Přednáška proběhne v angličtině.
V pátek 22. února se přednáška uskuteční také v Brně v Moravské zemské knihovně.
19:00 SHETLANDY – SEVERSKÝ KOUT BRITSKÉHO KRÁLOVSTVÍ (česky)
Nejsevernější britské souostroví leží v širém Atlantiku mezi skotskou pevninou, Norskem a Faerskými ostrovy. Přes své přírodní i historické bohatství a řadu unikátních lokalit patří k nejméně navštěvovaným destinacím v Evropě. Málokde ale najdete tak průzračnou mořskou vodu, stovky písečných pláží, na nichž se válejí jen tuleni, opuštěné skalnaté útesy, hnízdiště tisíců chaluh, papuchalků či rybáků, zřícené středověké kostely nebo památky na dobu vikinskou – to vše bez návalu turistů.
Na přednášce s promítáním fotografii se dozvíte praktické cestovatelské tipy (jak se na ostrovy nejlépe dostat, jak se po nich pohybovat nebo kde složit hlavu), seznámíte se s výběrem pozoruhodných míst, která rozhodně stojí za návštěvu, a zajímavostmi z místní kultury a historie. Prostřednictvím vyprávění a fotek se podíváte se na nejsevernější obydlený britský ostrov Unst, odkud můžete poslat pohled se speciálním razítkem, do přírodní rezervace Hermaness – známého hnízdiště obrovské populace chaluhy velké, na Ostrov svatého Niniana spojený s pevninou unikátním písečným tombolem nebo na ostrůvek Mousa, kde stojí nejlépe zachovaná kruhová pevnost z doby železné na světě, stará 2000 let. Projdete se uzoučkými uličkami malebných městeček Lerwicku a Scaloway, nakouknete na subarktickou poušť a seznámíte se s jedinečným archeologickým nalezištěm Jarlshof, kde jsou k vidění vykopávky zahrnující přes 4000 let historie a kam situoval jeden ze svých románů i Walter Scott. A jistě nebude chybět ani roztomilý shetlandský poník.
Přednášejí Jitka Jindřišková a Michal Švec ze Skandinávského domu