Beseda s hosty: V zajetí severského podivna

Severské literární podivno se českým čtenářům poprvé ve větším měřítku představilo v Literárním spolku Laury Sněžné z pera Pasiho Ilmariho Jääskeläinena. Tento „dobře střežený“ finský autor však není zdaleka jediným spisovatelem severské fantastické literatury, jak ukáže naše beseda konaná v rámci festivalu Dny Severu 2017.

Příběhy na pomezí magického realismu, fantasy a sci-fi okořeněné odkazy na severský folklór nyní hojně vznikají ve všech severských zemích. S vřelým ohlasem se u nás setkala norská fantasy trilogie Havraní kruhy Siri Pettersenové, sbírka finských povídek Lesní lišky a další znepokojivé příběhy, švédský feel-good román Kouzelníkův únik z reality Larse Vasy Johanssona, upírský horor Ať vejde ten pravý Švéda Johna Ajvida Lindqvista nebo dystopie s genderovým nádechem Jádro Slunce Finky Johanny Sinisalo, finská ekologická dystopie Strážkyně pramene od Emmi Itäranty či ekonomická dystopie Dánská občanská válka 2018-24 Dána Kaspara Collinga Nielsena.

Jsou ale skutečně ryze severské ukotvení a bizarnost tím hlavním, co tvoří tento žánr tolik jedinečným, anebo v tom vězí něco jiného? A proč čtenáři po celém světě severské podivno tak milují? Na tyto i další všetečné otázky se pokusíme společně odpovědět s našimi hosty Vladimírem Piskořem, Ladou Halounovou a Lucií Podhornou. Dost možná po tomto večeru nebudete vědět, do které knihy se pustit dřív. Moderuje Anežka Chrudinová.

Vstupné dobrovolné.

Pořádá Skandinávský dům ve spolupráci se Studiem Paměť za podpory Ministerstva kultury ČR.