Beseda s finskou spisovatelkou Katri Lipson

Skandinávský dům, nakladatelství Argo a Galerie Vernon pořádají besedu s finskou spisovatelkou Katri Lipson a překladatelem Vladimírem Piskořem.

Beseda se zaměří především na druhý autorčin román Zmrzlinář, který na jaře 2014 vychází v českém překladu. Román se odehrává v Československu 40. až 90. let a nabízí zajímavý pohled zvenčí na historii naší země. Děj knihy se točí kolem natáčení filmu, jehož režisér se rozhodne natáčet bez scénáře. Herci tak netuší, jaký osud jejich postavy čeká, což u nich vede k improvizaci a intenzivnějšímu prožitku. Prožívají ale fikci nebo realitu?

Autorka za knihu obdržela prestižní Cenu Evropské unie za literaturu 2013. Besedu moderuje Lenka Fárová. Román Zmrzlinář bude možné na místě zakoupit za zvýhodněnou cenu.

Finsky a česky, tlumočeno.
Vstupné dobrovolné.

Můžete navštívit také autogramiádu, a to v Paláci knih Luxor 20. 3. od 16:00.
Katri Lipson se narodila v roce 1965 v Helsinkách. Vystudovala medicínu ve Švédsku a poté pracovala jako doktorka ve Švédsku, ve Finsku a v Africe. Kromě toho se věnuje psaní. V její tvorbě najdeme pohádky, povídky, básně, dramata i romány. Za debutový román Kosmonautti (Kosmonauti) byla v roce 2008 nominována na prestižní cenu Finlandia a vyhrála ocenění největšího finského deníku Helsingin Sanomat za nejlepší debut. Druhý román Zmrzlinář (Jäätelökauppias) jí vyšel v roce 2012. Spolu s rodinou žije ve Vantaa na předměstí Helsinek.

V Galerii Vernon v současné době probíhá výstava Presence finských umělců Päivi Hintsanen a Tima Sälekiviho.