Avantgardet – Fårskinnstearaway

Švédská senzace Avantgardet vydala nové album På Östkusten Intet Nytt.

Švédská indie rocková kapela Avantgardet se před rokem po vystoupení na göteborgském hudebním festivalu Way Out West stala přes noc senzací.

Když o několik měsíců později dva kamarádi z dětství  Rasmus Arvidsson a Patrik Åberg vydali své první album, kritici nešetřili nadšenými slovy chvály. Avantgardet byli záhy se svým “špinavým“ soundem pasováni na švédské The Libertines. Ostatně frontman slavné britské kapely Pete Doherty byl odjakživa Arvidssonovým idolem. Hodný kluk ze smålandského venkova údajně vždy tajně snil o životě rockové hvezdy, se vším, co k tomu patří. Namířil si to proto do Belfastu a poté do Londýna, který ho svým nočním životem vtáhl do víru večírků plných drog a alkoholu, aby ho po pár letech znovu vyplivnul úplně vyždímaného a na dně. Arvidsson se ocitnul na pokraji smrti předávkováním.

Následovala odvykací kůra zpátky ve Švédsku, která byla naštěstí úspěšná. Své vzpomínky na závislost Arvidsson přetavil do textů, ve kterých postupně, písničku po písničce, vypráví svůj životní příběh; o oblíbeném hráči fotbalu, který se vždy chtěl stát básníkem, o ránách v londýnském metru chvějící se absťákem a o návratu do tvrdé reality už ne tak štědrého švédského státu. Přednedávnem vydala kapela nové album På Östkusten Intet Nytt, z kterého pochází první singl Fårskinnstearaway (02:55). Název písně je aluzí na song Peta Dohertyho Sheepskin Tearaway. Album produkoval Joakim Åhlund, který spolupracoval i s takovými švédskými hvězdami jako jsou Håkan Hellström, Refused, nebo Broder Daniel.

Autorka: Dominika Wittenberg Gašparová
Zdroje: avantgardet.se, kritiker.se, rockbladet.se, wikipedia.se, youtube.com
Foto: Anton Lernstål, Fredrik Jalhed