Are Kalvø: stand-up Hiking to Hell

Norský stand-up komik Are Kalvø vyrostl přímo uprostřed pohlednicové krajiny severozápadního Norska, na statku pod horami, za kterými lidé cestují přes půl planety. Do přírody ho to přesto nikdy netáhlo. Ovšem před pár lety mu hory začaly přebírat kamarády, až si jednoho dne uvědomil, že všichni jeho známí mají na sociálních sítích aspoň jednu fotku hor. Začal nad tím přemýšlet: Co na té přírodě všichni mají?

A tak vznikl stand-up Hiking to Hell a kniha Hory peklo ráj (Host, 2022, přel. Daniela Mrázová), které si utahují z norského stereotypu jedinečnosti pobytu v přírodě i povahy Skandinávců a které s trochou nadhledu pobaví jak zavilé milovníky hor, tak „kavárenské povaleče“. Na stand-up naváže debata nejen o chození po horách. Moderuje Petra Hesová.

Stand-up i debata proběhnou v angličtině bez tlumočení.

Vstupné dobrovolné

© hostbrno.cz; Sturlason

Are Kalvø (nar. 1969) je přední norský komik a satirik, který se už přes dvacet let věnuje žánru stand-up comedy. Je rovněž autorem muzikálů, revue, opery a jedenácti knih na různá témata, jako jsou náboženství, politika, fotbal nebo trávení volného času. Díky tomu si získal široké publikum i spoustu chvály, dostal mnoho cen a někdy trochu kartáč. Často píše o tématech, o kterých toho moc neví. V knize Hory peklo ráj píše poprvé o něčem, čemu nerozumí vůbec. Je patrně jediným člověkem na světě, který se nechal vyfotografovat na proslulém skalním masivu Preikestolen a nevztahoval přitom ruce k nebi.

Nebudete v Praze? Are Kalvø vystoupí v dalších dnech i v Brně, Ostravě a na Slovensku v rámci festivalu Měsíc autorského čtení. Nevyjde vám to ani tak? Pak můžete zhlédnout náš starší pořad na YouTube.

Akci pořádá Skandinávský dům ve spolupráci s festivalem Měsíc autorského čtení, (A)void Floating Gallery, nakladatelstvími Větrné mlýny a Host, a to za finanční podpory Velvyslanectví Norska v ČR, Ministerstva kultury ČR a Magistrátu hl. m. Prahy.