Are Kalvø: Hory peklo ráj – online stand-up comedy

Srdečně zveme na online stand-up comedy, kterou si norský komik a satirik Are Kalvø připraví speciálně pro české publikum!

V pořadu představí knihu Hory peklo ráj, která si utahuje z norského stereotypu jedinečnosti pobytu v přírodě. Po vystoupení rád zodpoví vaše dotazy. Moderuje překladatelka Daniela Mrázová.

Záznam pořadu:

Kniha Hory peklo ráj bude představena také na letošním festivalu Noc literatury 2021, ve středu 22. září.

hostbrno.cz
hostbrno.cz

Are Kalvø (nar. 1969) je přední norský komik a satirik, který se už přes dvacet let věnuje žánru stand-up comedy. Je rovněž autorem muzikálů, revue, opery a jedenácti knih na různá témata, jako jsou náboženství, politika, fotbal nebo trávení volného času. Díky tomu si získal široké publikum i spoustu chvály, dostal mnoho cen a někdy trochu kartáč. Často píše o tématech, o kterých toho moc neví. V knize Hory peklo ráj píše poprvé o něčem, čemu nerozumí vůbec. Je patrně jediným člověkem na světě, který se nechal vyfotografovat na proslulém skalním masivu Preikestolen a nevztahoval přitom ruce k nebi.

Kniha Hory peklo ráj (Hyttebok frå helvete, 2018, č. 2020, přel. Daniela Mrázová, nakl. Host) je humorné pojednání o tom, jak se norský komik pokusil stát se milovníkem hor. Are Kalvø vyrostl přímo uprostřed pohlednicové krajiny severozápadního Norska, na statku pod horami, za kterými lidé cestují přes půl planety. Do přírody ho to přesto nikdy netáhlo. Ovšem před pár lety mu hory začaly přebírat kamarády, až si jednoho dne uvědomil, že všichni jeho známí mají na sociálních sítích aspoň jednu fotku hor. Začal nad tím přemýšlet. Co na té přírodě všichni mají? Ze zvědavosti se proto vydal do hor zjistit, co žene lidi k tomu, aby se ve volném čase vzdávali městských radovánek, investovali nehorázné peníze do turistického vybavení, trmáceli se osm hodin v dešti a mlze a večery trávili v páchnoucím funkčním prádle ve společnosti stejně zavánějících milovníků přírody na chatách s prapodivnými jmény jako Komáří domov, U Ošklivce, Vraní hnízdo nebo Kočičí řiť. Satira utahující si z norského stereotypu jedinečnosti pobytu v přírodě poskytne pobavení i nadhled všem horským turistům i kavárenským povalečům.

Pořádá Norské velvyslanectví v Praze ve spolupráci s nakladatelstvím Host a Skandinávským domem.

Foto Are Kalvø © Sturlason