Severský literární večer

Skandinávský dům a veletrh Svět knihy Praha pořádají tradiční literární večer se severskými spisovateli.

Pozvání na besedu letos přijali tři severští autoři: Mikko-Pekka Heikkinen (Finsko), Gunstein Bakke (Norsko) a Anne Cathrine Bomann (Dánsko).

Heikkinenův román Sobí mafie se odehrává v Laponsku, kde vládnou rodové klany a kde jsou chovatelé sobů v područí mafiánských kmotrů. Bakke se českým čtenářům představil už dvěma romány, a to Maud a Aud a V očekávání. Jeho knihy jsou vhodné pro náročnější čtenáře, kteří si potrpí na nevšední jazyk a literární obrazy. Bomann je původním povoláním psycholožka a novela Agathe je jejím debutem. Tato útlá kniha z prostředí poválečné Francie, jejímiž hlavními hrdiny jsou psycholog mířící do důchodu a jeho nová pacientka, byla přeložena do více než čtyřiceti jazyků.

Moderuje Barbora Grečnerová.

Besedu doplní scénické čtení krátkých úryvků v podání herečky Barbory Vyskočilové a po skončení bude možnost nechat si knihy dotyčných autorů podepsat.

Dánsky, finsky a norsky, tlumočeno do češtiny.

Změna programu večera v závislosti na aktuální pandemické situaci a dostupnosti leteckých spojů vyhrazena.

Akce se koná ve spolupráci se severskými velvyslanectvími v ČR, veletrhem Svět knihy Praha, literárními nadacemi FILI, NORLA, Dánským uměleckým fondem a finským kulturním institutem Finnagora. Literární projekt Skandinávského domu v roce 2021 podpořily Ministerstvo kultury ČR a Magistrát hl. m. Prahy.