7. 6. – Narozeniny dánského prince Joachima

Dne 7. června se budou v Dánsku slavit narozeniny prince Joachima (dánsky Prins Joachims fødselsdag). Princ se narodil v roce 1969 jako mladší ze dvou synů královského páru. Jeho matkou je dánská královna Margrethe II. a otcem její manžel princ Henrik. Princ, jehož celé jméno zní Joachim Holger Waldemar Christian, má ještě bratra korunního prince Frederika.

Princ Joachim má celkem čtyři děti a je jednou rozvedený. V letech 1995–2005 byl ženatý s ženou neurozeného původu Alexandrou Christinou Manley, marketingovou ředitelkou pocházející z Hongkongu. S ní má Joachim dva syny: prince Nikolaie (nar. 1999) a prince Felixe (nar. 2002). Pak se ale rozvedl a roku 2008 se oženil s další ženou neurozeného původu Francouzkou Marií Cavallier, nyní princeznou Marií. Spolu mají syna Henrika (nar. 2009) a dceru Athenu (nar. 2012).

Princ studoval mj. ve Francii a jako ostatní příslušníci královské rodiny má vojenské vzdělání. Ve volném čase se Joachim zabývá automobilovým sportem a závody veteránů. Je také patronem Dánské ragbyové unie. Princ byl oceněn několika vysokými dánskými státními vyznamenáními, např. Řádem slona (Elefantordenen).

 

Autorka článku: Iva Doušová, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: nrk.no