Výstava Kosmisk kastrering / Vesmírná kastrace

‚Vesmírná kastrace’ ‚KK’ je umělecký projekt, který funguje jako volná organizace umělců se šestiletou historií. Zúčastnění umělci patří k různým generacím aktivní umělecké scény Švédska. Jsou mezi nimi současní studenti, profesionální umělci a umělci s kariérou mnoha desetiletí. KK pracuje s otázkami, které se týkají našeho racionálního společenského řádu a jeho high-tech manifestací – vytváří vlastní pravidla pro své společné aktivity. KK se prezentovalo mnohokrát (např. KK2 v Malmö 2013, KK4 v Solna 2015, KK6 v Kummelholmen 2017..). Čísla, místa, datumy nejsou podstatné. Takový je koncept KK.

Shlédnutím výstavy získáte základní přehled o současné umělecké scéně ve Švédsku.

Mikael Goralski (*1962 Solna Stockholm, bez státní příslušnosti do r. 1964) je zakladatelem tohoto projektu. Pracuje s různými médii – instalací, performance, sochou, objektem, zvukem a kurátoruje výstavy. V jeho tvorbě není jasná hranice mezi uměleckou tvorbou a kurátorováním výstav.

Osobně se představuje jako sběratel, který archivuje materiály, nástroje, věci, odpad, zvuk.. během tak 30tiletého období. Jeho sólo výstava v Galerii NTK je jednou částí celého výstavního projektu. Jeho základem se stala jeho ateliérová rezidence v IASPIS ve Sthlmu. Zde jeho ateliér byl vybaven jako kancelář soukromého detektiva Taxi Ove, který vyšetřuje vraždu Olafa Palme v roce 1986.

Jinak můžeme vnímat tuto výstavu jako punkový projekt – infikovaný strachem, zneužíváním, alkoholismem a pravděpodobně také cynismem.

Účastnící se umělci:

Zoltan Von Boer, Gunnel Boman, Erika Canohn, Christer Chytraeus, Paulina Drakenstedt, Frederik Egesborg, Henrik Ekesiöö, Leif Elggren, Joakim Forsgren, Mark Frygell, Mikael Goralski, Thomas Hansson, Cora Hillebrand, Ida Ida Ida, Sandra Isacsson, Susanna Jablonski, Maria Johansson, Maria Johansson, Kanslibyrån, Eric Magassa, Fatima Moallim, Tova Mozard, Malin Norberg, Astrid Kajsa Nylander, Viktor Rosdahl, Marja Leena Sillanpää, Per Stenborg, Isak Sundström, Linus Nordensson Spångberg, Caroline Wallen, Daniel Wiklund

Kurátoři: Henrik Ekesiöö, Joakim Forsgren, Mikael Goralski, Lexa Peroutka

vernisáž
23. 7. 2019, 18:00
výstava pokračuje do 18. 8. 2019
Galerie NTK, Technická 6, Praha
otevřeno po-pá 10-18, volný vstup