V Norsku začínají Vánoce adventem, ale většina zaměstnanců firem je už během listopadu zvána na tradiční vánoční párty, jejímž středobodem je vánoční stůl (julebord). Julebord má předobraz ve starém zvyku, kdy se před koncem roku tradične setkávali farmáři, aby spolu diskutovali při velkém množství piva. I dnes je zvykem vařit vánoční pivo (juleøl), které je tmavší a těžší než obvykle.Vetšina Norů však tuhle praxi v současnosti přenechává pivovarům. Pro děti se vyrábí vánoční nealkoholický nápoj julebrus. K Vánocům samozřejmě patří také gløgg a akvavit, silný alkohol vyráběný z brambor a ochucený nejrůznejším kořením.
Vánoční jídlo sestává z různých masných pokrmů a vrcholí štědrovečerní hostinou 24. prosince. Nejpopulárnějším chodem je ribbe, což je vepřový bůček servírovaný s nakládaným zelím, bramborami a vánoční klobásou. Jí se v šesti z deseti domácností. Jeho pevností je východní Norsko a Trøndelag. Dalším oblíbeným chodem jsou jehněčí žebírka (pinnekjøtt), pomalu dušená v páře nad břízovými větvičkami. K tomu se většinou podávají domácí vepřové klobásky, vařené brambory a kaše z brukve. Toto jídlo je populární hlavně na západním pobřeží.
Na vánočním stole můžeme dále nalézt louhovanou rybu (lutefisk), krocana, tresku, masové kuličky a vánoční šunku. Jako dezert se obvykle podává různé vánoční cukroví. Tradičně se peče 7 různých druhů malých koláčků, které se podávají ke kávě. Populární je také koláč ve tvaru věnce (kransekake), zdobený norskými vlaječkami. Dalším oblíbeným zákuskem je koláč z plodů ostružinníku morušového se šlehačkou (multekrem) nebo rýže v mléku se šlehačkou a třešňovým sirupem (riskrem). Samozřejmě nesmí chybět perníčky (pepparkaker) a oblíbený je také marcipán. Podle největšího výrobce marcipánu, 5 milionů Norů jen v období Vánoc skonzumuje 40 milionů tun marcipánových figurek.
V Dánsku Vánoce vrcholí, podobně jako v Norsku, 24. prosince štědrovečerní hostinou, na které se podává vepřová pečeně s vařenými bramborami, nakládaným červeným zelím a hnědou omáčkou. V poslední době se na stůl dostává také pečená husa nebo kachna s jablky nebo švestkami. Oblíbenou přílohou jsou karamelizované brambory. Jako dezert se, podobně jako v Norsku a Švédsku, servíruje studená rýžová kaše se šlehačkou a třešňovým sirupem (ris à l’amande), nebo se může jíst i teplá se skořicí (risgrød). Důležité je do ní před podáváním vhodit jednu celou mandli. Ten šťastlivec, kdo mandli najde ve svém talíři vyhrává marcipánové prasátko. Samozřejmě se nesmí zapomenout nechat porci kaše i pro skřítka, aby na nás v příštím roce byl hodný. I tady se obvykle Vánoce před Štědrým večerem slaví na vánočních obědech, kde si dánové už v předstihu můžou pochutnat na tradičních chodech v kruhu přátel nebo kolegů. Každoročně prvního listopadu představí pivovar Tuborg vánoční pivo, které obvyklé bývá tmavé a silné a výborně se hodí k vánočnímu jídlu.
Dánové milují vánoční cukroví, které rodiny obvykle pečou pár týdnů před Štědrým večerem. Oblíbené jsou třeba perníkové ořechy (pebernødder), nebo jablečné koblihy s podmáslím (æbleskiver med kærnemælk), podávané s džemem a cukrem.
Norská vepřová pečeně
(Ribbe)
Potřebujeme:
1 velký vepřový bůček s kůží
sůl, pepř, hřebíček, vodu
Postup:
1. Kůži nařežeme pomocí ostrého nože na 1-1,5 cm čtverce až k místům, kde začíná tuk. Do kůže poté vetřeme sůl a pepř. Můžeme také přidat hřebíček. Necháme přes noc v lednici.
2. Bůček položíme do pečící pánve, kůží nahoru. Pod maso do sředu umístíme do kuličky zmačkaný alobal. To umožní tuku odtéct do pánve.
3. Přidáme 2,5 dl vody a celou pánev zakryjeme alobalem.
4. Pečeme při 230 °C po dobu 40 minut.
5. Odstraníme alobal a troubu nastavíme na 200 °C. Pečeme odkryté dalších 1-1,5 hodiny (tenčí bůček) nebo 2-2,5 hodin (silnější). Kuže by se tímto měla stát křupavou a zlatě hnědou.
6. Když je kůže pár minut před dopečením ještě stále gumovitá a bílá, můžeme zvýšit teplotu na 250 °C po dobu posledních 15 minut nebo použít funkci grilu.
7. Pokud chceme jako přílohu podávat jablka, vánoční klobásu nebo švestky, můžete je přidat do pánve při posledních 20 minutách pečení. Po upečení necháme bůček pár minut odpočívat. Podáváme s červeným zelím, bramborami a jablky nebo růžičkovou kapustou.
Dánské perníkové ořechy
(Pebernødder)
Potřebujeme:
1 kg mouky
200 g cukru
130 g másla
100 g sádla
2 lžičky prášku do pečiva
3 lžičky kardamonu
3 dl mléka
Postup:
1. Smícháme všechny ingredience a vypracujeme těsto.
2. Těsto nařežeme na menší kusy, které vytvarujeme do tyčinek ve tvaru prstů.
3. Každou tyčinku nařežeme na asi 1,5 cm dlouhé kousky.
4. Jednotlivé kousky sformujeme do tvaru kuliček a položíme na pečící papír.
5. Pečeme při 200 °C po dobu asi 10 minut.
God Jul!
Autorka textu: Dominika Gašparová, Skandinávský dům
Zdroje: meny.no, voresmad.dk