Umělecká instalace estonského pralesa

Prales Järvselja je nejstarší lesní rezervací v Estonsku. Na ploše 19,3 hektaru je již téměř 100 let zakázán jakýkoli zásah člověka do přirozeného běhu lesa. Kdysi v něm bylo možné obdivovat smrky vysoké až 48 m (rekord v Pobaltí). Ještě dnes se zde nacházejí stromy, které jsou téměř stejně staré jako univerzita v Tartu – více než 380 let.

Zvukový umělec Marcus Maeder a biolog Roman Zweifel nám prostřednictvím své observatoře Silva umožňují podniknout umělecko-vědeckou výpravu do tohoto původního pralesa. Na výstavě v rámci festivalu AFO ve Vlastivědném muzeu v Olomouci se představí jejich dvoudílné dílo, které kombinuje vědecké metody (smyslový výzkum prostředí, bioakustika) a estetické přístupy (zvukové umění).

Prostřednictvím měřicích stanic budou shromažďovány validní údaje o stavu lesa, které budou následně transformovány do virtuálního lesa v prostorové instalaci v muzeu. Díky prostorové a časové kondenzaci zaznamenaných dat a zvuků tak lze vnímat komplexní ekosystém způsobem, který by nebyl možný ve venkovním prostředí.

Můžeme si vyzkoušet, jak změny vlhkosti, větru, teploty a světelného záření ovlivňují zvukovou kulisu lesa. Dozvídáme se, že například sucho způsobuje praskání stromů a že ze zvuků lesa můžeme vyčíst rozmanitost světa zvířat a rostlin.

Výstavu je možné navštívit v běžné otevírací době muzea: denně od 9 do 18 hodin (kromě pondělí), a to až do 15. května.

Pořádá Goethe-Institut, více informací naleznete zde.