Týden Astrid Lindgrenové v Praze

Kdo by neznal Pipi Dlouhou punčochu s pihami a velkými botami? Kdo nevyrůstal spolu s neposednými Dětmi z Bullerbynu? Kdo neměl v dětství hlavu v oblacích jako Karkulín ze střechy? Kdo netoužil zažívat dobrodružství jako Ronja, dcera loupežníka? Koho nikdy nerozplakali nerozluční Bratři Lví srdce? Všechny tyto postavičky pocházejí z pera švédské spisovatelky Astrid Lindgrenové, od jejíhož narození letos uplyne 110 let. Zatímco její knížky známe mnohdy zpaměti, kolik toho víme o samotné autorce?

Týden Astrid Lindgrenové, který Skandinávský dům v Praze uspořádá začátkem června, se zaměří na méně známé okolnosti autorčina života i tvorby. Dospělým návštěvníkům bude určena beseda u příležitosti vydání Válečných deníků, jejímž tématem budou nejen Astridiny názory na válku, ale také její aktivity v oblasti ochrany zvířat, a také promítání dokumentárního filmu Astrid z roku 2015, které proběhne v rámci Severských filmových čtvrtků. Nezapomeneme ani na děti – ve spolupráci s cyklem Ponrepo dětem promítneme adaptaci Emila z Lönnebergy, na niž naváže tematická dílna s rozličnými aktivitami.

PROGRAM FESTIVALU:

1. 6. 19:00 Dvojí život Astrid Lindgrenové
Beseda o Válečných denících a ochraně zvířat
Literární kavárna Řetězová (Řetězová 10)

4. 6. 15:00 Ponrepo dětem: Michal dělá pořádek
Promítání adaptace Emila z Lönnebergy a tematická dílna
Kino Ponrepo (Bartolomějská 11)

8. 6. 19:00 Severské filmové čtvrtky: Astrid
Švédský dokumentární film z roku 2015
Kino Evald (Národní 28)

Koncem května se uskuteční také Týden Astrid Lindgrenové v Brně.

V rámci animační dílny pro děti, kterou v sobotu 8. 4. společně uspořádaly Studio Scala a Skandinávský dům, vznikla následující upoutávka:

Týden Astrid Lindgrenové v Praze se koná za podpory Ministerstva kultury ČR a Velvyslanectví Švédska a ve spolupráci s Komorním kinem Evald, Národním filmovým archivem, Literární kavárnou Řetězová, Švédským filmovým institutem, Švédským institutem, organizací Slepice v nouzi a nakladatelstvími Slovart a Albatros. Za podporu i spolupráci děkujeme.