Stopař a xenolingvista Yens Wahlgren v Praze

Začátkem října do České republiky zavítá švédský autor Yens Wahlgren, novinář a expert na umělé jazyky, který i v českém prostředí vzbudil pozornost svou knihou Stopařův průvodce po galaxii jazyků. Ta čtenáře bere na fascinující výlet pozemskými i mimozemskými literárními a filmovými díly, od Tolkiena přes Mechanický pomeranč, Avatara a Tintina až po Klingony.

Večer zahájíme komentovaným promítáním krátkých filmových ukázek, po němž bude následovat beseda s Yensem Wahlgrenem a literárním historikem Petrem A. Bílkem. Moderuje Jan Lukavec.

Česky a švédsky, tlumočeno.
Vstup volný

Stopařův průvodce po galaxii jazyků (Liftarens parlör till galaxen, přel. Olga Bažantová, Paseka 2019)

Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem. Nebo také elfem, gulliverovským Liliputánem či mimozemšťanem. Přístupně a zábavně napsaného průvodce fantastickou lingvistikou ocení nejen akademičtí profesionálové, ale i scifističtí nerdi, fanoušci popkultury a ti, kdo si rádi čtou o zajímavostech jazyka. Zaposlouchejte se do hlasů z hlubin časů a vesmíru.

Aarrr Wwgggh Waahh!

Yens Wahlgren (1968) je švédský xenolingvista, tedy expert na umělé jazyky, a spisovatel. Pracoval jako novinář pro deníky Sydsvenska Dagbladet a Östgöta Correspondenten, v současnosti působí jako webredaktor na univerzitě v Lundu, kde v roce 2004 obhájil bakalářskou práci s názvem Klingonština jako lingvistický kapitál. Z angličtiny přeložil několik knih pro mládež ze světa Star Wars.

Yens Wahlgren se zúčastní také knižního veletrhu Tabook.

Obrázky – zdroj: paseka.cz, lum.lu.se, artforum.sk