Severští hudebníci na festivalu Contempuls

Hudební informační středisko pořádá ve dnech 11.-25. listopadu 2016 již 8. ročník pražského hudebního festivalu soudobé hudby Contempuls. Festival letos uvede rekordní počet světových premiér, na kterých nesmí chybět žádný milovník soudobé vážné hudby.

Po jednoleté odmlce se na pražskou scénu vrací festival Contempuls, který 11. listopadu zahájí svůj v pořadí již 8. ročník. Tento mezinárodní festival soudobé vážné hudby byl založen v roce 2008 a od té doby jako jediný festival svého druhu v Praze plní své poslání přinášet domácímu publiku přímý kontakt s aktuální světovou produkcí na poli komponované hudby. Jednou z hlavních myšlenek festivalu je dát soudobým skladbám nejen zaznít, ale také zajistit jejich provedení v prvotřídní kvalitě, prostřednictvím profesionálních, specializovaných interpretů – což představuje neodmyslitelný předpoklad porozumění tomuto žánru a jeho atraktivitě.

SEVERŠTÍ SKLADATELÉ A INTERPRETI

Kromě ostatních účastníků se na festivalu objeví také několik postav ze Skandinávie. Do Prahy zamíří a festivalu se osobně zúčastní dánský skladatel Hans Abrahamsen, kterého uslyšíme na festivalu hned dvakrát: jeho skladbu Wald v podání souboru Prague Modern a skladbu Schnee, kterou provede německý ensemble recherche.

Další vhled do současné dánské hudby zprostředkují skladby Benta Sorensena, jeho Koncert pro klavír a orchestr č. 2 „La Mattina“ uslyšíme v podání orchestru PKF – Prague Philharmonia a vynikajícího Jana Bartoše.

V neposlední řadě uveďme monumentální, komplexně-ambientní Oort Cloud pro dva akordeony a saxofon dánského skladatele Jexpera Holmena, který se pražského provedení osobně zúčastní.

Ze Švédska k nám zamíří perkusionista Jonny Axelsson, který společně se samotným skladatelem, navíc také klavíristou Kevinem Volansem, uvede průřez jeho tvorbou.

Součástí programu jsou přednášky se skladateli, Hansem Abrahamsenem a Kevinem Volansem. Podrobnosti naleznete na webových stránkách festivalu, kde si také můžete zakoupit vstupenky.

contempuls-8_vizual

Obrázek a text – zdroj: contempuls.cz