Severské filmy na festivalu Road Movie

V Plzni se už pošesté uskuteční Mezinárodní filmový festival Road Movie. Jediný evropský festival road movie promítne 39 filmů, z nichž většina se v Plzni představí v české premiéře. Je mezi nimi několik švédských a finských snímků. Příběhy o dobrodružných výpravách, odvážných krocích do neznáma a nečekaných cestách, které mění lidské osudy, zaplní kulturní prostor DEPO2015 od 18. do 21. října 2023.

Ve čtvrtek 19. 10. (od 14:30) se v rámci bloku Road movies pod bodem mrazu v české premiéře představí finský dokument Na sever a ještě dál (Pohjoinen performanssi / Northern Performance, 2023) režiséra Juusoa Koivista, který sleduje dvojici, jež se rozhodne otestovat výdrž elektromobilu při zimní výpravě polární nocí k Severnímu mysu. 

V pátek 20. 10. (od 15:00) je připraven programový blok Švédsko tehdy a dnes

  • V české premiéře festival promítne švédský dokument Muž s kazetami (Kassettmannen / The man with the tapes, 2023) režiséra Olofa Bergheho. Vypráví o „detektivním patrání“ po autorovi nahrávek na audiokazetách objevených v roce 1993 v jednom bazaru v Göteborgu. Neznámý muž na kazety v 70. a 80. letech minulého století nahrával zážitky ze svých výletů. Od roku 1994 moderátor rádia Sveriges Radio P3 Stefan Livh a novinář Tomas Tengby začali vybrané nahrávky pod názvem „En svensk man på resa“ (Švédský muž na cestách) vysílat během pořadu „Morgonpasset“. Identitu muže z nahrávek se podařilo odhalit v roce 2021.  
  • Druhým švédským zástupcem bude dokument Noc pod širákem (Utenatt / Night Outdoors, 2022) režiséra Tobiase Bellmana. Mapuje dobrodružství programátora Sebastiana ze švédského města Gävle, který miluje pohodlí svého domova, ale přesto se rozhodne přijmout výzvu, která velí strávit po dobu jednoho roku každý měsíc alespoň jednu noc venku, v divoké švédské přírodě. 

Všechny tři dokumenty budou spolu s dalšími snímky usilovat o cenu diváků v kategorii Nejlepší dokumentární road movie.

Předprodej akreditací na festival probíhá na webu www.irmf.cz.