Severská klimatická fikce: O knihách Emmi Itäranty a Jense Liljestranda

Lesy hoří, planeta zmírá, člověk prchá, ale stále žije. Ovšem za jakou cenu? Překladatelka ze švédštiny Hana Švolbová a překladatel z finštiny Michal Švec představí severské románové novinky odehrávající se v ne zrovna přívětivé blízké i vzdálenější budoucnosti, ve které se naplno projevují dopady klimatických změn.

Finskou spisovatelku Emmi Itärantu znají čeští čtenáři jako autorku lyrické dystopie Strážkyně pramene. V jejím nejnovějším románu Dopisy měsíčního dne (Kniha Zlín, 2024) je zdevastovaná Země už jen stínem své zašlé slávy, zdejší populace živoří, privilegovaní lidé obývají bohaté vesmírné kolonie. Existuje naděje pro navrácení rovnováhy pozemských ekosystémů? V knize švédského autora Jense Liljestranda I když všechno končí (Host, 2023) se svět ocitá v plamenech. Navzdory zuřícímu peklu životy pokračují dál jakoby nic. Budou mít klimatické změny dopad i na každodenní starosti a osobní vztahové krize?

Debatu moderuje nordistka Jitka Jindřišková ze Skandinávského domu.

Vstup volný

Akce se koná v rámci celoročního projektu Severská literatura v srdci Evropy 2024, který probíhá za finanční podpory hlavního města Prahy a Ministerstva kultury ČR.