Norský písničkář Moddi (vlastním jménem Pål Moddi Knutsen) vydal letos 16. září své již čtvrté studiové album pojmenované Unsongs, které je složené z dvanácti protestsongů z celého světa, které byly jako politicky nepohodlné zakázány, jejich autoři a autorky často uvězněni či cenzurováni – jak říká Moddi na svém webu, „byli umlčeni různými prostředky od zákazu hraní v rádiu až po vraždu.“
Moddi byl vždy politicky angažovaným umělcem, z ekologických důvodů například odmítl přijmout cenu ve výši 100 000 euro od norské ropné společnosti Statoil a účastnil se protestů proti těžbě ropy v severním Norsku a oblasti Arktidy. V roce 2014 Moddi zrušil plánovaný koncert v Tel Avivu na protest proti rozšiřování okupovaných oblastí na Západním břehu.
Moddi již před vydáním celého alba zveřejnil dva singly a to Punk Prayer, do angličtiny přeloženou stejnojmennou skladbu ruských Pussy Riot, a píseň Eli Geva o izraelském důstojníkovi, který v roce 1982 odmítl vést své jednotky na Bejrút, protože nebyl ochoten ohrozit civilní obyvatele. Eli Geva jako v Izraeli velmi kontroverzní osobnost byl podle Moddiho inspirací pro celé album Unsongs, když náhodou zjistil, že píseň o něm nazpívala norská zpěvačka Birgitte Grimstad, jako příliš kontroverzní nebyla ale nikdy vydána. Tyto dvě písně jsou také zřejmě z celého alba nejzdařilejší, zejména Punk Prayer se v Moddiho přepracování stala pomalou křehkou elegií, tato melodičnost ale síle její výpovědi ani v nejmenším neubírá.
Píseň A Matter of Habit, původně od izraelských autorů Alony Kimhi a Izhara Ashdota, je složená z výpovědí bývalých izraelských vojáků působících v okupovaných územích a popisující postupnou otupělost, kterou jim služba v armádě přinesla. Vojenské rádio Galatz odmítlo skladbu v roce 2012 zahrát s tím, že „odmítají oslavovat píseň, která démonizuje izraelské vojáky.“ Původně záměrně jednoduchému protestsongu ale naopak možná přidání až orchestrálního pozadí spíše uškodilo, bude proto zajímavé slyšet, jak si se svým nejnovějším albem Moddi poradí naživo.
Mezi písněmi ze zemí ovládaných vojenskými režimy jako je Čína, Vietnam, Chile, Palestina či Alžírsko ale překvapivě najdeme třeba i cover verzi skladby Army Dreamers od britské popové hvězdy Kate Bush, která byla mezi téměř sedmdesáti písněmi na blacklistu BBC během Války v Zálivu. Album bude zajímavé nejen pro fanoušky Moddiho svébytného folk-popového stylu, ale také pro každého, koho zajímají moderní protestsongy a jejich rozmanitost.
Moddi se s albem Unsongs vypraví i do České republiky a fanoušci se mohou těšit hned na tři koncerty – nejdříve Moddi vystoupí 27. září v Brně (Urban Skøg, Dominikánské nám. 187/5), poté se přesune 28. září do Olomouce (Jazz Tibet Club, Sokolská 48) a nakonec zahraje 29. září v Praze (Potrvá, Srbská 2).
Zdroj fotografií: http://jajajamusic.com/artists/moddi/
Autor článku: Johana Lajdová, Skandinávský dům