Norští hudebníci Benedicte Maurseth a Sigbjørn Apeland v Praze

Letošní ročník Mezinárodního hudebního festivalu Music is… (dříve Americké jaro) uzavře 9. listopadu od 19.30 hod. v Divadle X10 dvojice předních norských hudebníků: hráčka na hardangerské housle, skladatelka a spisovatelka Benedicte Maurseth a varhaník Sigbjørn Apeland. V jejich hudbě se odráží respekt k tradicím i odvaha experimentovat. Na severský folklor nenahlížejí jako na posvátnou tradici, ale jako na zdroj živé komunikace napříč časem i generacemi. Koncert pořádá Music is ve spolupráci s Prague Music Performance.

Benedicte Maurseth, která se v Praze představí poprvé, hraje na norský lidový strunný nástroj – hardangerské housle. Ve svých skladbách a improvizacích se nesnaží konstruovat utopickou minulost: Se svým dávným nástrojem promlouvá k naší době skrze sugestivní rytmy, melodickou pružnost a překvapivou harmonii definovanou bohatou rezonancí nástroje i jeho strun. V loňském roce Benedicte Maurseth vydala úspěšné album Hárr. Varhaník, etnomuzikolog a producent Sigbjørn Apeland je dlouholetým členem norské improvizační scény. Jeho vlastní tvorba je osobitým mixem lidové hudby, chrámové hudby a improvizace a spolupracuje s hudebníky od folku, přes jazz až po elektroniku.

„Program bude mixem tradiční norské hudby pro hardangerské housle, nových skladeb mých i Sigbjørna Apelanda, to vše s prvky současné a volné improvizované hudby,“ uvádí k programu Benedicte Maurseth. Večer vyvrcholí provedením světové premiéry její nové skladby s názvem Mirra, kterou Benedicte Maurseth a Sigbjørn Apeland provedou společně s českým Prague Music Performance Ensemble. „Mirra je staré slovo v mém dialektu, které označuje, když se stádo sobů společně prožene krajinou. Jsem velmi nadšená a poctěná, že mohu v Praze vystoupit a představit novou skladbu! Těším se na všechny ostatní hudebníky,“ dodává Maurseth.

Projekt byl podpořen z Fondů EHP 2014-2021 v rámci Programu Kultura.

Více informací naleznete zde, vstupenky lze zakoupit v síti GoOut.

Úvodní fotka – zdroj: www.maurseth.net, © Ingo Biermann