Norský král Harald V.

21. února slaví narozeniny norský král Harald V. (norsky Kong Harald Vs fødselsdag). Narodil se v roce 1937 ve Skaugumu nedaleko Osla, kde se nachází rezidence norského korunního prince a jeho ženy. V roce 1991 nastoupil Harald na norský trůn po svém otci, oblíbeném Olavovi V., a stal se tak po více než 600 letech prvním norským králem narozeným v Norsku. Po staletí totiž Norsku vládli králové z Dánska a poté Švédska, přičemž novodobá královská dynastie je dánského původu a Olav V. se narodil ještě v Dánsku.

V mládí Haraldovi učarovalo plachtění, několikrát reprezentoval Norsko na olympijských hrách. Při zahájení olympijských her v Tokiu v roce 1964 vedl norskou výpravu a nesl vlajku. Během své kariéry se dočkal mnoha vítězství a plachtění se aktivně ještě donedávna věnoval. V létě roku 1968 se Harald po devítileté známosti oženil se Sonjou Haraldsenovou, půvabnou ženou prostého původu. O to víc si ji ale Norové zamilovali. Harald a Sonja mají dvě děti, princeznu Märthu Louise a korunního prince Haakona Magnuse, a pět vnoučat.

Norové královy narozeniny podobně jako u dalších vybraných příslušníků královské rodiny uctí vyvěšením vlajky. Od listopadu do února včetně se vlajka vyvěšuje po deváté hodině, a to po dobu 16 vteřin. Spouští se pak za západu slunce, nejpozději však v devět hodin večer, a to po dobu 20 vteřin. V severním Norsku (v krajích Nordland, Troms a Finnmark) platí v zimě pro vyvěšování vlajky zvláštní pravidla, vlajka se vyvěšuje až po desáté hodině a spouští se nejpozději už ve tři hodiny odpoledne.

 

Autorka článku: Jitka Jindřišková, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: images.china.cn