Nordfest 2022: Ukrutně šťastni

Dánské groteskní drama s westernovou atmosférou

Do ospalého zapadákova přijíždí nový strážce pořádku, což se sice zamlouvá starousedlíkům, ale ne muži, který zde doposud platil za hlavní autoritu. Premisa jak vystřižená z klasického westernu; jen tentokrát není dějištěm historická usedlost v Americe, nýbrž současná dánská vesnice v Jutsku obklopená močály. Sem je za trest převelen kodaňský policista Robert, jehož příchod je vítán podivně uspokojeným výrazem místních obyvatel. Konstábl, jehož chování „podle příručky“ je záhy konfrontováno s lokálními zvyklostmi, začíná tušit, že za fasádou zdánlivě obyčejného maloměstského života se skrývají zneklidňující tajemství.

Groteskně laděné drama se žánrovými odbočkami ke krimi, westernu či hororu, natočené podle románu Erlinga Jepsena, vyniká originální stylizací a poutavým vykreslením temné atmosféry obestírající podivně vyšinutou komunitu. Režisér Henrik Ruben Genz získal za film Velkou cenu – Křišťálový glóbus na MFF Karlovy Vary 2008.

Film vybíráme z distribučního archivu společnosti CinemArt.

UKRUTNĚ ŠŤASTNI (Frygtelig lykkelig, Dánsko, 2008, 105 min)

Režie: Henrik Ruben Genz
Předloha: Erling Jepsen
Scénář: Dunja Gry Jensen, Henrik Ruben Genz
Hrají: Jakob Cedergren, Lene Maria Christensen, Kim Bodnia, Lars Brygmann, Anders Hove, Jens Jørn Spottag, Henrik Lykkegaard a další

Stránka filmu na ČSFD (77 %)

V originálním znění s českými titulky.
Vstupné: 139 Kč
Rezervace vstupenek na www.evald.cz.

Obrázek – zdroj: odaha.com
Obrázek – zdroj: csfd.cz
Obrázek – zdroj: denik.cz

Uvádí Skandinávský dům ve spolupráci s Komorním kinem Evald a distribuční společností CinemArt v rámci festivalu Nordfest 2022.