Letní projekce na Velvyslanectví Švédska: Vozka smrti

Velvyslanectví Švédska i letos promítá pod širým nebem. Jako třetí film uvede legendární němý snímek Vozka smrti (Körkarlen, Švédsko, 1921), a to s živým hudebním doprovodem v podání Matěje Metoděje Štrunce a Jana Bradáče.

Ve zlaté éře švédského němého filmu v době ohraničené přibližně léty 1913 až 1923 poskytovala filmovým autorům častokrát inspiraci domácí literatura, především díla Selmy Lagerlöfové. Tak tomu bylo i v případě jejího románu Vozka smrti, který v roce 1921 převedl na plátno režisér Victor Sjöström. Film se proslavil působivým použitím dvojexpozice pro duchařské scény; tento postup byl sice známý už v prvních letech kinematografie (Méliès), ale teprve Sjöström z něj vytěžil tak silnou emoci a poetičnost. Proti nesporným a trvalým hodnotám, k nimž patří i bezpečné zvládnutí složitě vyprávěného příběhu pomocí retrospektiv, stojí určité rysy poplatné době, které dnes působí příliš mravokárně a křečovitě, především celé moralistní pojetí. Přesto není důvod odporovat švédskému historikovi Runemu Waldekranzovi, jenž napsal: Vozka smrti byl mistrovským dílem Sjöströmovým, ale znamená i vrchol švédské němé kinematografie.

Vstup na zahradu od 20:30, začátek se setměním (cca 21:00). Promítání se koná na zahradě, nezapomeňte se tedy teple obléct.

Počet míst omezen! Vstup je zdarma, ale je potřeba se v případě zájmu registrovat e-mailem na rsvp.prag@gov.se.