PŘESUNUTO: Letní projekce na Velvyslanectví Švédska: Erotikon

Velvyslanectví Švédska i letos promítá pod širým nebem. Na závěr léta uvede romantickou komedii Erotikon. Tento slavný švédský němý film v restaurované verzi doprovodí živá hudba v podání Matěje Metoděje Štrunce a Jana Bradáče, film uvede Jeanne Pommeau z Národního filmového archivu. Akce se koná v úterý 12. září jako náhrada za dva původní termíny, který byly oba zrušeny kvůli nepřízni počasí.

EROTIKON (Švédsko, 1920, 97 min)

Režie: Mauritz Stiller
Scénář: Ferenc Herczeg (divadelní hra)
Kamera: Henrik Jaenzon
Hrají: Lars Hanson, Tora Teje, Stina Berg, Fridolf Rhudin, John Lindlöf, Gull Natorp, Vilhelm Bryde, Torsten Hammarén, Karin Molander, Anders de Wahl, Carl Wallin a další

Stránka filmu na ČSFD (71 %)

Manželství profesora entomologie a jeho znuděné ženy se začne rozpadat, když se o manželku začnou ucházet hned dva ctitelé najednou – a také on si najde jiný objekt vášně. Společenská erotická komedie si duchaplně pohrává s kacířskou myšlenkou, zda instituce manželství a monogamie, jimž se západní civilizace upsala, nejsou tím nejhorším omylem spáchaným na přirozenosti lidského druhu.

Tímto filmem vyvrcholila tvorba legendy němého filmu Mauritze Stillera (který mimo jiné pro svět objevil Gretu Garbo) v komediálním žánru. Svým vlivem tato lehkovážná amoralita přesáhla švédské hranice, ovlivnila jak Ernsta Lubitsche v jeho americké sérii komedií mravů, tak Charlieho Chaplina při natáčení Dámy z Paříže (1923). Odkazovali se k ní i Jean Renoir či Ingmar Bergman.

Vstup na zahradu od 19:30. Promítání se koná na zahradě, nezapomeňte se tedy teple obléct.

Počet míst omezen! Vstup je zdarma, ale je potřeba se v případě zájmu registrovat e-mailem na rsvp.prag@gov.se.

Pořádá Velvyslanectví Švédska v ČR.