Knausgårdův Můj boj v MeetFactory – derniéra

Norský autor Karl Ove Knausgård si svou románovou autobiografickou hexalogií Můj boj (Min kamp) vysloužil přirovnání k novodobému Marcelu Proustovi. Svoji verzi „pátrání po ztraceném čase“ zapsal do rozsáhlého literárního seriálu, literární reality show, v níž se pokouší nevyhýbat se pojmenování žádného ze svých pocitů. Všechno musí jít ven! Co je povoleno literatuře – a za jakou cenu? A co je tedy v takovém kontextu povoleno divadlu? 

Adaptace pracuje s prvním dílem hexalogie. 

Dva bratři se po smrti svého otce vydávají na cestu do jeho posledního bydliště, aby se společně postarali o pohřeb. Na půdorysu těchto okolností se rozehrává řetězec úvah, reminiscenací, myšlenek, ale i mikrodramat – neefektních, přesto však bolestivých natolik, že je máme tendenci sami před sebou mnohdy zamlčovat. Může být jejich vyslovení očistné? Nebo posloužit aspoň jako důkaz, že na určité úrovni člověk může držet svůj život na moment ve vlastních rukou? Mluvím, tedy jsem. 

Monumentalita vyvolává pocit chaosu: Svět hlavního hrdiny jako by nekontrolovatelně nabýval na objemu. Adaptace si neklade za cíl složité a velkolepé Knausgårdovo dílo dramatizovat do podoby divadelní hry; opírá se o specifickou autorovu vypravěčskou flow, využívá prostředky vyprávěného divadla a formátu mixed reality performance, zážitku založeném na vnímání reality autentické versus virtuální (zprostředkované) a veřejné verus soukromé. 

Inscenace je stejně jako kniha Můj boj 1: Smrt v rodině rozdělena do dvou částí. První obdržíte jako video do svého mobilu nebo jej můžete zhlédnout přímo v MeetFactory hodinu před začátkem představení. Druhá část začíná ve 20 hodin v Divadelním sále MeetFactory. 

Překlad: Klára Dvořáková Winklerová
Úprava: Petra Tejnorová, Matěj Samec
Režie: Petra Tejnorová

Celý tým tvůrců, vstupenky a další informace naleznete na stránkách pořadatele.

Úvodní obrázek – zdroj: MeetFactory