Skandinávský dům a Švandovo divadlo v rámci projektu Severské divadelní večery uvádějí doprovodnou akci k dramatizaci dánského filmu Adamova jablka (režie Anders Thomas Jensen, 2005). Na představení naváže moderovaná debata, které se zúčastní režisér inscenace Jiří Pokorný, dramaturgyně Martina Kinská a představitelé dvou hlavních rolí Robert Jašków a Jacob Erftemeijer. Moderuje Lada Halounová.
Velmi černá komedie pracuje s nezaměnitelnou severskou poetikou, a to jak v originalitě situací a krystalické dramatice, tak v archetypální symbolice střetu dobra se zlem, bolestného sebepoznání a v provokativní anarchii žánrů.
Farář Ivan ve všem vidí jen to dobré a nepochybuje, že Bůh stojí při něm. Proto pro něho není problém na své faře poskytnout útočiště osobám ve výkonu alternativního trestu i osobám hledajícím čistě oporu a útěchu. Sejde se tu velmi svérázná společnost: spravedlnosti se domáhající terorista, těhotná alkoholička, obtloustlý kleptoman. Záhy navíc přijíždí další obyvatel – neonacista Adam. Na něj však Ivanovy promluvy neplatí. Něco tu nesedí a nejsou to jen podivná pravidla, která v mikrosvětě fary vládnou. Ivan totiž mnohé skutečnosti překrucuje zřejmě proto, aby sám mohl vůbec ustát tíhu vlastního osudu. A Adam se rozhodne, že faráře donutí přiznat si pravý stav věcí – uvidět zlo a připustit, že ten, kdo po Ivanovi jde, není Satan, ale Bůh sám.
Délka představení: 1 hodina a 30 minut (bez přestávky)
Debata se bude konat po skončení představení v divadelním sále (cca od 20:40) a potrvá necelou hodinu.
Vstup na debatu je zdarma coby součást vstupenky na představení.
Více informací o představení a vstupenkách naleznete na stránkách divadla.
Divadelní večery aneb Kdo se bojí…?
Ve spolupráci s vybranými divadly uvádějícími texty skandinávských autorů zahájil Skandinávský dům v roce 2017 cyklus Severských divadelních večerů. Rádi bychom divákům umožnili hlubší seznámení se severskou dramatikou, která sice není tak populární jako severské detektivky, ale umí být obdobně nakažlivá. Nebojte se s námi vyrazit po české severské divadelní stopě! Nevšední horizonty a vhledy do severské krajiny zajištěny. Běžky netřeba.
Půjde o komentovaná divadelní představení, která sestávají z lektorského úvodu před představením a různé podoby nabývající besedy či sdílení společných dojmů ze zhlédnutého představení. Úvod zprostředkuje informace o autorovi, hraném textu a širším kontextu hry, případně zorientuje diváky v inscenační tradici (u známějších, opakovaně uváděných dramatických textů). Po představení následuje možnost se nad inscenací společně zamyslet. Divadelní večery se konají v prostorách pražských a brněnských divadel a to podle aktuálního výběru titulů 2–4x ročně.
Projekt Severské divadelní večery probíhá za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Magistrátu hl. m. Prahy a statutárního města Brna.