Film Amundsen v českých kinech

Výpravný filmový portrét dobrodruha, který vyplňoval prázdná místa na mapě, dobyl jižní pól a jako první dosáhl se svými expedicemi obou pólů zeměkoule. Jaký ale ve skutečnosti byl Roald Amundsen? Celovečerní snímek Amundsen ukazuje nejen výpravy do neprozkoumaných ledových pustin a oceánů a polární lety vzducholodí, ale odhaluje i život a osobnost legendárního objevitele, včetně řady méně známých skutečností, jako byl jeho vztah s bratrem nebo milostné aféry. Režisér filmu Espen Sandberg se nebojí ani zobrazení Amundsenových temnějších stránek. Film Amundsen se z velké části točil v Praze.

SOUTĚŽ O LÍSTKY NA PŘEDPREMIÉRU

Režisér filmu Espen Sandberg, který režíroval mimo jiné také Piráty z Karibiku: Salazarova pomsta, na sebe upozornil především úchvatným filmem Kon-Tiki, za nějž získal nominaci na Zlatý globus i na Oscara. Nejzvučnějším hereckým jménem filmu Amundsen je americká herečka Katherine Waterson, kterou diváci znají ze série snímků Fantastická zvířata a ze sci-fi Vetřelec: Covenant.

Pražská náplavka jako přístav v Oslu, palác Žofín se přeměnil v Norský královský palác, Vojtěch Kotek jako německý letecký mechanik a polární letec Karl Feucht. Film Amundsen se natáčel i v Praze (25 natáčecích dnů z celkových 40) a výraznou českou stopu zanechala na snímku i kostýmní výtvarnice Michaela Horáčková Hořejší.

Norsko, Švédsko, ČR – 2019
Délka:
125 minut
Žánr: životopisný, drama, dobrodružný
Režie: Espen Sandberg
Hrají: Pål Sverre Hagen, Katherine Waterston, Mads Sjøgård Pettersen, Ole Christoffer Ertvaag, Christian Rubeck, Trond Espen Seim, Vojtěch Kotek, Jonas Strand Gravli