Faela – Samuelito

Pokud jste se pohybovali 2. září na pražském festivalu Letní Letná nebo o den později v blízkosti náplavky u Tančícího domu, možná jste zaslechli hravé taneční rytmy kapely Faela ze Švédska. Sami členové kapely popisují svou hudbu jako směsici swingu, jazzu, gypsy, balkánské a hispánské hudby s nádechem reggae, a jejich tóny jsou příjemnou připomínkou léta v nastávajícím pošmourném podzimu. „Chceme, aby naše koncerty byly párty,“ říká frontman Hugo Coronel. Atmosféra pražských koncertů tomu dozajista odpovídala.

Složení sedmičlenné skupiny, která se dala dohromady v roce 2007 v jihošvédském Malmö (tehdy pod jménem Hugo somhelst), je podobně pestré jako hudba, kterou hraje: Sešli se v ní totiž hráči z Argentiny, Chile, Bosny a Švédska. Většina textů je ve španělštině, najdeme však i singly zpívané portugalsky, švédsky, anglicky a dokonce mowsky – jazykem, který vymyslel frontman. Na stránkách jejich nahrávací společnosti flowfish records se dočteme, že kapela má svůj vlastní cirkusový hudební klub, kde kromě hudby předvádějí i akrobatické kousky. Odsud vyrážejí na koncerty po celém světě. Z festivalů, na kterých vystoupili, jmenujme Montreux Jazz Festival, Fusion Festival nebo Masala Festival.

Současný název kapely Faela má původ ve jménu Raffaela. To byla jedna z Coronelových tetiček, která ovlivnila svým životem tolik lidí, že se skupina rozhodla vzdát jí tímto způsobem poctu.

Faela doposud vydala pět alb. To poslední, Por el mundo, vyšlo minulý rok, a vznikalo během cest po Chile, Portugalsku, Egyptě a Bali. Skladba Respiracionse dokonce zrodila v Praze, a to v době, kdy si skupina potřebovala odpočinout. Ze stejného alba pochází i ukázková píseň Samuelito.

Pokud vás hudba Faely nadchla a je vám líto, že jste zmeškali jejich pražská vystoupení, nezoufejte – kapela totiž slíbila, že se do Čech brzy vrátí.

Autor článku: Jan Čermák
Zdroj obrázku: http://flowfish.de