Estonské dny v Praze 2019

Česko-estonský klub ve spolupráci s Velvyslanectvím Estonské republiky v Praze Vás zve na Dny estonské kultury. Program nabízí koncert, setkání s estonskými filmovými režiséry, workshopy pro děti i dospělé. Večer moderuje Iivi Zajedova z Česko–estonského klubu. Vstup volný.

Program:

17:00-17:20
Úvodní slovo primátora hlavního města Prahy MUDr. Zdeňka Hřiba – patrona Estonských dnů, velvyslankyně Estonské republiky v Praze Evy-Marie Liimets a ředitele Městské knihovny v Praze RNDr. Tomáše Řeháka.

17:20-18:00
Vystoupí pražská taneční konzervatoř pod vedením paní Heleny Frolíkové a chlapecký sbor Pueri Gaudentes pod vedením pana sbormistra Libora Sládka.

18:00-19:00
Hodina estonského jazyka pro děti a zábavné ruční práce.

18:00-19:00
Seznámení s dokumentárními filmy Nory Särakové a Aljony Suržikovové.

19:00-20:00
Anu Holter s rodinou zatanči estonský tanec Kaera Jaan. Dále bude probíhat výuka estonských tanců a ručních prací pro všechny věkové kategorie. Těšit se můžete také na ukázky estonských jídel.

Pořadatelé Estonských dnů v Praze:

Česko-estonský klub ve spolupráci s Velvyslanectvím Estonské republiky, Městská knihovna v Praze, Klub českých turistů, Asociace estonských kulturních společností, Celosvětová estonská ústřední rada, MEAVOR s.r.o., Projektový manažer a moderátor Iivi Zájedová Ph.D.

Obsah dokumentárních filmů:

Dokumentární film POEMA O LÁSCE / POEEM ARMASTUSEST.

Režie: Nora Särak (Estonsko) a Dominik Krutský (Česko), 20 min, 2018 Tallinn.

Šest režisérů vytvořilo kolekci krátkých dokumentárních filmů s názvem Kořeny / Juured, který byl natočen v rámci stoletého výročí Estonské republiky. Producent: Silmviburlane.

Poprvé jsem opustila Estonsko bez myšlenky na návrat. Poprvé jsem změnila svůj život z tak nečekaného důvodu, jakým je láska. Poprvé jsem pochopila, co znamená cítit se pateticky. Touto poetickou koláží se snažím podělit o své myšlenky a s nimi souvisejícími situacemi, které mne v poslední době pronásledují. 

Dokumentární film OBJEVOVANÍ ESTONSKA / LEIUTADES EESTIT.

Režie: Aljona Suržikovová (Estonsko), 15 min, 2018 Estonsko. Seriál natočený v rámci stoletého výročí Estonské republiky. Producent: Diafilm.

Vynalézají Estonsko“ je seriál dokumentárních filmů o vynalézavých dětech, které chtějí změnit život v Estonsku k lepšímu. Leen Bumeisterová, děvče z městysu Märjamaa vynalezla pomůcku pro všechny studenty hudby. Erik Maidla, chlapec z Tallinnu je velký přítel přírody a oceňuje pohodlí turistiky. Aap Petrov vymyslel rukavici, která nemocným dětem pomáhá odhadnout svůj zdravotní stav. Hodí se samozřejmě i pro dospělé.