„Kniha nám má buď umožnit uniknout existenci, nebo nás naučit, jak ji snést,“ poznamenal kdysi anglický básník, esejista a literární kritik Samuel Johnson. Spisovatelky Radka Denemarková a Liz Jensen budou spolu s profesorem Mortenem L. Kringelbachem mluvit o síle literatury a vyprávění, které nám umožňují přežít. Jak můžou spisovatelé reagovat na nejrůznější současné problémy i budoucí krize? Román jako prostor pro reflexi a empatii. Literatura jako akt vzdoru, vzpoura, reakce na bídu světa i naděje na změnu.
O dánských hostech:
Morten Kringelbach je profesorem neurověd na University of Oxford ve Velké Británii a Aarhus University v Dánsku. Je ředitelem Centra pro Eudaimonii a rozvoj a členem správní rady Muzea empatie. Jeho výzkum definoval některé evoluční principy, které nám umožňují přežít a prosperovat, a které závisí na intaktních systémech lidského mozku souvisejících s emocemi, potěšením a eudaimonií.
Liz Jensen je britská spisovatelka žijící v Dánsku. Je autorkou osmi románů včetně eko-thrillerů The Rapture a The Uninvited. Je zakládající členkou literární iniciativy Writers Rebel, které se jako součást hnutí Extinction Rebellion’s snaží upozorňovat na klimatickou a ekologickou krizi. Její dílo se dostalo do užšího výběru na cenu Guardian Fiction Award, bylo třikrát nominováno na cenu Women’s Fiction, adaptováno pro film, divadlo a rozhlas a přeloženo do dvaceti jazyků.
Moderuje: Petr Vizina
Vstupenky: Základní vstupné 150 Kč | snížené vstupné 100 Kč | zdarma pro členy DOX Klubu
Česky a anglicky, tlumočeno do češtiny.
Více informací včetně vstupenek zde.
Úvodní obrázek – zdroj: DOX