Cesty severské a české diplomacie aneb Čím nás přitahuje Sever?

Výraz diplomat je původně řeckého původu a označuje osobu, která je pověřena jednat jménem svého státu s představiteli cizích států. Velvyslanci zastávali v historii různé funkce, které máme spojené především s mezinárodní politikou. Jaká je dnešní úloha diplomata? Jsou to vlivní lidé v pozadí nebo spíše reprezentanti kultury a hodnot své země? Jaké je být všude cizincem? A jak si stojí česko-severské vztahy?

V rámci festivalu Dny Severu v Brně zveme na setkání o dobrodružstvích kulturní diplomacie, českých stopách na Severu či neprobádaných grónských stezkách.

Do debaty přijal pozvání spisovatel, cestovatel a překladatel Zdeněk Lyčka, který je zaměstnancem ministerstva zahraniční od roku 1990. Působil mj. jako český velvyslanec v Dánsku, ředitel Českého centra ve Stockholmu a generální ředitel Českých center. Mluví plynně dánsky a obzvláště se zajímá o grónskou a sámskou kulturu. Na lyžích přešel Grónsko, na kajaku doplul z Prahy do Severního moře a také od pramene Dunaje k jeho ústí. 

Druhým hostem bude skandinavistka a překladatelka Karolína Stehlíková, která se dlouhodobě věnuje mapování severského kulturního prostoru.  Byla mj. iniciátorkou projektu Neviditelný most – Milada Blekastadová (1917–2003) zachycující výjimečnou životní cestu vnučky nakladatele Františka Topiče a spolupracovala na tematickém čísle časopisu Host Čím nás přitahuje Sever? Cestovala v Ibsenových stopách, spala v Oslu pod širákem a letos v létě putovala Laponskem.

Moderuje Barbara Gregorová.

Vstup volný

Akci pořádá Skandinávský dům ve spolupráci s Nadací partnerství a časopisem Host.