Borknagar – Nordic Anthem 

Norská progresivní blackmetalová kapela Borknagar, oblíbená i pro své folk/viking metalové vlivy, nedávno vydala píseň s ambiciózním názvem Nordic Anthem. Hudebníci v ní opěvují své kořeny, i se všemi těžkostmi, kterými si jejich předkové museli projít, a nezlomného severského ducha. 

Tématem „Nordic Anthem“ je odmítnutí jakékoli doktríny, ať už náboženské, nebo politické. A také cesta k vlastní přirozenosti, k vlastnímu jádru, nalezení síly a svobody. Naše perspektiva je severská – koneckonců jsme ze Severu – ale náš pevný postoj lze aplikovat univerzálně, dodávají v popisku pod videem.

Píseň se nese v poklidném tempu a namísto growlu, který bychom od Borknagar mohli čekat, dává plně vyniknout čistému zpěvu Larse Areho Nedlanda. Videoklipu dominují žlutooranžová a kontrastní chladná modrá, barvy odlišují dávnou minulost od současnosti. Jednoduchost vizuálního sdělení směřuje pozornost k poselství skladby.

Po písni Summits je Nordic Anthem druhou dosud zveřejněnou skladbou z nadcházejícího alba Fall, které vyjde 23. února 2024. Po téměř pěti letech od vydání předchozí desky True North je opravdu na co se těšit. Koncertní turné k novému albu zatím kapela neoznámila, své fanoušky tak nechávají v očekávání.

Autorka článku: Marie Skalická

Úvodní obrázek – zdroj: Wikipedia Commons