14. 9. – Litva vítězí na ME v basketbalu mužů

V roce 2003 se stali reprezentanti Litevské republiky mistry Evropy v basketbalu. Tento sport je v Litvě nejpopulárnější, ale navzdory tomu ani muži ani ženy nedosahují významnějších medailových umístění na mistrovství Evropy nebo světa. Muži ME vyhráli naposledy před druhou světovou válkou, a to dvakrát v letech 1937 a 1939. Roku 1939 se navíc turnaj konal přímo v Litvě.

Pak byli litevští hráči a hráčky až do roku 1992 součástí jednoho družstva reprezentujícího Sovětský svaz. Poté byl znovu sestaven samostatný litevský reprezentační tým, který dosáhl 14. září 2003 velkého úspěchu: litevské mužské reprezentaci se podařilo vyhrát mistrovství Evropy, které se konalo ve Švédsku, když ve finále porazili Španěly 93:84. Litevec Šarūnas Jasikevičius byl navíc vyhlášen nejužitečnějším hráčem celého turnaje. Ženy na stejný titul dosáhly o 6 let dříve.

O popularitě basketbalu v Litvě svědčí i pomník basketbalu, unikátní monument svého druhu na světě, který byl v roce 2007 nainstalován před Siemens arénu v hlavním městě Vilniusu. Pomník je vysoký 5,7 metrů, skládá se ze čtyř „nohou“, které podpírají basketbalový míč, a má připomínat úspěchy litevského basketbalu. Pravidelně se na něj vyrývají jména slavných litevských basketbalistů, pro která hlasuje veřejnost na speciální internetové stránce.

V roce 2011 se Litva dočkala a po 72 letech opět pořádala závěrečný turnaj basketbalového mistrovství Evropy. Mnohými odborníky i fanoušky byl hodnocen jako nejlepší ME v historii. Zároveň to byla největší sportovní akce, která se kdy konala v Pobaltí. Národnímu týmu, který se na domácí půdě chtěl blýsknout vítězstvím, se ovšem příliš nedařilo a skončil na pátém místě, když ve čtvrtfinále překvapivě podlehl reprezentantům Makedonie.

 

Autorka článku: Iva Doušová, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: wikipedia.org