Lyžařské expedice národními parky Sarek, Rondane a Dovrefjell
Připravte se na fascinující cestu do nitra poslední evropské divočiny — národního parku Sarek ve Švédsku. Žádné cesty, chaty, značené stezky ani skútry.. Jen nekonečná severská krajina, kde je nejbližší silnice vzdálená minimálně den dva pochodu. Vydejte se s námi do míst, kde vládnou drsné podmínky, polární záře tančí nad hlavou a jen stopy losů a rosomáků naznačují, že tu nejste sami.
Tříčlenný tým vyrazil na lyžích a se stanem za splněním klukovského snu — poznat svět polárníků a zažít to, o čem dosud jen četli v knihách. Realita však byla drsnější, než si dokázali představit: vyčerpávající brodění závějemi, boj s oslepující sněhovou bouří a neustálé testování vlastních limitů. Zimní přechod národních parků Rondane, Dovre a Dovrefjell v Norsku o dva roky později přinesl nové výzvy — strmé srázy, pro nedostatek sněhu neschůdné zimní trasy, déšť nebo modrý led. Díky těmto zkušenostem se ale naučili RESPEKTU k přírodě a poznali skutečný význam slov DOBRODRUŽSTVÍ a ÚŽAS.
Může podobnou akci uskutečnit i běžný smrtelník? S jakými riziky se v otevřené polární krajině musíte umět vypořádat? Jaké vybavení můžete rovnou nechat doma a jaké si vzít radši dvakrát?
Michael Pokorný (*1976 v Brně) má za sebou desítky přechodů snad všech významných evropských pohoří — pěšky, na kole či s lyžemi na nohou. Jeho výpravy jej opakovaně zavedly na Kavkaz, do hor Íránu, na ostrovy Atlantiku či na pětitisícové sopky Ekvádoru. Doslova platí, že v přírodě je jako doma, a cíleně se věnuje průzkumům národních parků a jiných přírodně cenných oblastí. Důležitou motivací pro jeho cesty je snaha inspirovat ostatní, aby občas opustili svou komfortní zónu, posouvali své limity a objevovali svět za hranicemi svého „domácího dvorku“.
Vstupenky lze zakoupit zde, více informací na Facebooku.
Úvodní obrázek – zdroj: BIO OKO – Diáky