Založení Skansenu ve Stockholmu

V roce 1891 bylo ve Stockholmu založeno první muzeum pod otevřeným nebem na světě, podle něj označované též jako skanzen. Stockholmský Skansen byl založen 11. října 1891 na ostrově Djurgården a u jeho zrodu stál Artur Hazelius, který nedlouho před tím na Djurgårdenu založil také Severské muzeum (Nordiska museet). Hazelius chtěl ve skanzenu shromáždit autentické ukázky toho, jak se žilo v různých částech Švédska v době před průmyslovou revolucí. Procestoval celé Švédsko a při tom koupil na 150 stavení (jedno pořídil i v Norsku), která pak po částech převezl do Skansenu a tam je opět sestavil do původní podoby. Pouze tři objekty ve Skansenu nejsou originální, ale byly postaveny jako věrné kopie domů, které Hazelius ve Švédsku objevil, avšak do Stockholmu nepřivezl.

Všechny budovy ve Skansenu jsou volně přístupné návštěvníkům a autenticky ukazují život ve Švédsku v 17. až 19. století. Stojí v něm i replika města 19. století, ve kterém se předvádějí tradiční řemesla v dobovém prostředí. Každý rok navštíví stockholmské muzeum v přírodě asi 1,3 milionu návštěvníků. Od roku 1903 se v něm před Vánoci konají velmi populární vánoční trhy.

Součástí Skansenu je také zoologická zahrada, v níž žijí nejen typická severská zvířata (bizon, medvěd hnědý, los, sob, tuleň, rys, vydra, liška, vlk, rosomák a další), ale i jiná, neseverská, která jsou mezi návštěvníky zoo obecně oblíbená. Od roku 1897 dopravuje návštěvníky do Skansenu lanovka s názvem Skansens Bergbana.

Slovo skansen se v mnoha jazycích stalo synonymem pro muzeum pod otevřeným nebem.

 

Autorka článku: Iva Doušová, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: place2travel.blogspot.com