Zájezd do Finska za uměleckým sklem a designem

Cestovní kancelář SALVE tour nabízí jedinečný zájezd zaměřený na finské sklářství, které se od 50. let minulého století stalo synonymem moderního designu v Evropě i v zámoří. Na programu je návštěva předních sklářských ateliérů a muzeí i skvostů moderní architektury. Součástí programu je i výlet lodí do Tallinnu. Odborný doprovod zajišťuje PhDr. Pavla Rossini.

Termín: 26.–31. května 2020
Cena: 21 900 Kč
Kontakt: salve.cz

PODROBNÝ PROGRAM ZÁJEZDU

Úterý 26. května: Praha–Helsinky–Riihimäki
11:40 odlet z Prahy do Helsinek. 14:55 přílet do Helsinek.
Cesta vlakem do sklářského města Riihimäki, asi 60 km severně od Helsinek.
Nocleh se snídaní v hotelu v Riihimäki.

Středa 27. května: Riihimäki
Návštěva ateliérů uměleckého skla Lasismi a Mafka&Alakoski.
Lasismi je sdružení mladších foukačů jako Kaappo Lähdesmäki nebo Kimmo Reinikka; Mafka se zaměřuje spíše na tradičnější dekorativní sklo vynikající řemeslné kvality.
Odpoledne navštívíme Muzeum skla se stálou sbírkou a aktuální výstavou Gunnel Nyman (1909–1948), jedné z nejvýznamnějších designérek skla.
Nocleh se snídaní v hotelu v Riihimäki.

V ateliéru Mafka&Alakoski.

Čtvrtek, 28. května: Riihimäki–Nuutajärvi–Iittala–Helsinky
Po snídani naložíme zavazadla do pronajatého autobusu a vypravíme se Nuutajärvi. Našim cílem bude „glass village“ s několika sklářskými ateliéry, např. Glass studio Lasisirkus (Alma Jantunen & Johannes Rantasalo) og Viinikainen.
Posléze návštěva studia Markku Salo (*1954), což je jeden z nejznámějších a nejvyhledávanějších výtvarníků skla, věnuje se jak unikátní tvorbě, tak návrhářské činnosti, pracuje však sochařsky i s jinými materiály. Výborná možnost nákupu jak autorského, tak i malosériově vyráběného skla.
S historií sklárny v Nuutajärvi (založena v r. 1793) se seznámíme v místním Designmuseu.
Po obědě v místní kantýně přejedeme do Iittaly. Sklárna Iittala je od roku 2014, kdy sem byla převedena i výroba z Nuutajärvi, jedinou fungující sklárnou ve Finsku a dalo by se říct v celé Skandinávii. I tak produkuje jen v omezeném rozsahu a její značky se vyrábějí v jiných evropských zemích (napr. v SK, CZ a také Turecku).
V místním Muzeu skla uvidíme originální dřevěnou formu ikonické vázy Altvara Aalta a jiné ukázky slavného designu skla. Factory outlet s vybranými kousky známých značek, včetně nových váz různých barev a velikostí bratrů Ronana a Erwana Bouroullec.
Cestou do Helsinek se podle časových možností zastavíme v novější obytné čtvrťi Arabianranta na pobřeží, kde byly závody Arabia, nyní využívány Design Muzeem jako výstavní prostory s vynikajícími ukázkami finského designu skla, keramiky a porcelánu včetně produkce Arabia. Nocleh se snídaní v hotelu v Helsinkách.

Sklárny Iittala.
Studio Markku Salo.

Pátek 29. května: Helsinky
Prohlídka Helsinek se zaměřením na design a architekturu.
Návštěva Muzea designu, finského uměleckoprůmyslového muzea se zajímavou sbírkou finského designu, založeného v roce 1873. Prohlídka stálých sbírek i aktuálních výstav.
Metrem přejedeme do Espoo, kde navštívíme muzeum EMMA (Espoo Museum of Modern Art) se stálou sbírkou Tapia Wirkkaly. Wirkkala patří k nejznámějším sklářským umělcům a jeho tvorba je zde vystavena neformálně (tzv. „visible storage“).
Součástí Espoo je i čtvrť Tapiola, slavné „zahradní“ nebo spíše „lesní“ město vybudované v 50. letech 20. století, které se stalo vzorem moderního stylu bydlení.
Návrat do centra a návštěva Muzea současného finského umění KIASMA, které je zajímavé i architektonicky (postaveno v roce 1996). Nedaleko odsud leží také pozoruhodné ukázky finské moderní architektury – Helsinki Music Centre nebo Kaple ticha na Kamppi.
Co takhle ochutnat na večeři baltického sledě v námořnické restauraci „SALVE“?
Nocleh se snídaní v hotelu v Helsinkách.

Sklárny v borovicovém lese.
Baltický sleď v námořnické restauraci Salve.

Sobota 30. května: Lodní výlet do Tallinnu
Ráno odjezd lodí z helsinského přístavu do Tallinnu (plavba trvá asi 2 hodiny). Pěší procházka starým městem, které bylo vyhlášeno jako světová památka UNESCO. Historická architektura Tallinnu je poznamenána jak dánským, tak německým stylem, ale i vlivem švédským a ruským.
Navštívíme bývalý kostel sv. Mikuláše (Niguliste Kirik) s muzeem Niguliste Muuseum, kde je vystavena malba Tanec smrti z 15. století od Bernta Notkeho. Od téhož autora je i proslulá oltářní malba z roku. 1483, kterou uvidíme v kostele sv. Ducha (Pühavaimu Kirik). Na Radničním náměstí (Raekoja Plats) patří k pozoruhodným stavbám stará dánská radnice z roku 1330 a na hradním návrší katedrála Toomkirik.
Po obědě se uskuteční návštěva Akademie umění s oddělením skla, umístěné v nedávno dostavěné architektonicky zajímavé stavbě, která je výsledkem mezinárodní soutěže z roku 2008. Podle časových mozností buď návštěva přední sklářské výtvarnice Mare Saare (abstraktní díla za použití techniky Pâte de verre) nebo KUMU – Muzea estonského moderního umění.
Nocleh se snídaní v hotelu v Helsinkách.

Historické centrum Tallinnu.
Chrám sv. Alexandra Něvského v Tallinnu.

Neděle 31. května: Helsinky–Praha
Dopoledne procházka centrem Helsinek po stopách finské architektury: výstavní bulvár Esplanadi s Akademickým knihkupectvím od Alvara Aalta a podnikovými prodejnami slavných podniků ARTEK, Marimekko, Iittalla nebo Pentik, hlavní nádraží (architekt Eliel Saarinen), Hala Finlandia – mistrovské dílo Alvara Aalta, v níž byl roku 1975 podepsán Závěrečný akt Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě. Za návštěvu stojí i Skalní chrám (Temppeliaukion kirkko) dle projektu bratrů Suomalainenových z roku 1969.
Cca ve 13 hodin transfer na letiště. 15:40 odlet do Prahy.

Hala Finlandia.
Kaple ticha na Kamppi.

Pořadí jednotlivých prohlídek může být změněno.

Cena zahrnuje:

 • letenky Praha–Helsinky–Praha včetně letištních tax a odbaveného zavazadla
 • 2x nocleh se snídaní v 3hvězdičkovém hotelu v centru Riihimäki
 • 3x nocleh se snídaní ve 4hvězdičkovém secesním hotelu v centru Helsinek
 • transfer vlakem z letiště v Helsinkách do Riihimäki
 • celodenní pronájem autobusu z Riihimäki na výlet do Nuutajärvi a Iittaly s transferm do Helsinek
 • lodní výlet do Tallinnu
 • transfer na letiště v Helsinkách
 • exkurze do sklářských atelierů
 • odborného českého průvodce
 • asistenci zástupce SALVE tour
 • zapůjčení osobního audio-guide-systému (přijímač a sluchátka)
 • komplexní cestovní pojištění (vč. pojištění storna zájezdu)
 • zákonné pojištění proti úpadku CK

Cena nezahrnuje:

 • Vstupy do muzeí a MHD
 • příplatek za 1lůžkový pokoj: 6.300 Kč

Celý program zájezdu ke stažení v PDF zde.

Více informací na www.salve.cz.

Fotografie a text – zdroj: salve.cz