5. 5. – Zahájení MS v hokeji v Rize

5. května 2006 bylo poprvé v historii Lotyšské republiky na jejím území zahájeno Mistrovství světa v ledním hokeji (lotyšsky 2006. gada Pasaules čempionāts hokejā). Jednalo se již o 70. ročník tohoto turnaje a zároveň to bylo první mistrovství, které se konalo na území bývalé sovětské republiky (Rusko nepočítaje). Turnaj skončil 21. května. Jeho maskotem byl bobr pojmenovaný RIX (podle letištního kódu rižského mezinárodního letiště).

Mistrovství se konalo v hlavním městě Lotyšska Rize, a to ve dvou halách, které byly postaveny speciálně pro tuto příležitost: v Aréně Riga a v hale Skonto. Nová hala pro MS byla jednou z podmínek, kterou před pořádáním akce v Lotyšsku stanovila Mezinárodní hokejová federace. Pokud by se stavba hal zpozdila a mistrovství by se v Lotyšsku nemělo kde uskutečnit, jako záložní pořadatelská země bylo připraveno Švédsko.

Lední hokej patří v poslední době spolu s basketbalem a fotbalem mezi populární sporty v Lotyšsku. Lotyšský národní tým se mistrovství světa v hokeji pravidelně účastní, ale zatím se mu nikdy nepodařilo dosáhnout lepších umístění. Zatím nejvýše se umístil na 7. místě (1997, 2004, 2009).

Na domácím šampionátu skončilo lotyšské hokejové mužstvo na 10. místě. Turnaj vyhráli Švédové, jimž se podařil obdivuhodný výkon: poprvé v historii vyhráli během jednoho roku jak hokejový olympijský turnaj (na OH v Turíně), tak i mistrovství světa v hokeji. Český národní tým na MS v hokeji 2006 v Rize skončil na druhém místě po porážce 0:4 právě od Švédů. Jako třetí se umístili Finové (viz tabulka).

Autorka článku: Iva Doušová, Skandinávský dům
Obrázky – zdroj: wikipedia.org