I přes výjimky je v dnešní době pouliční umění stále často spojováno s nevzhlednými tagy na fasádách historických budov. Street art však mnohdy ozvláštňuje a zkrášluje zapomenuté části města, upozorňuje na sociální otázky či si zkrátka jen klade za cíl člověku zlepšit den, když v ulicích neočekávaně narazí na umění. Zpravidla pak bývá zdarma, tedy dostupné úplně všem.
Pokud se chystáte do Litvy, určitě by vaše kroky měly směřovat i do Kaunasu, druhého největšího města nejjižněji ležícího státu Pobaltí. Právě ulice tohoto poměrně mladého, studentského města nabízí opravdu skvělou podívanou! Až tedy budete hotovi se všemi památkami, prohlédnete si muzea a navštívíte i kaunaský hrad, zkuste dát šanci pouličními umění.
Kaunas si svých street artových umělců a jejich děl váží. Dokazuje to přehledný průvodce věnovaný právě této formě umění, kde si můžete předem nastudovat místa, která rozhodně stojí za vidění. (Mimochodem, kaunaské turistické centrum si s průvodci opravdu vyhrálo! Jsou tematické, barevné a cílí na různé oblasti kultury – prohlédnout si je můžete zde.)
Pokud však dáváte přednost momentu překvapení, můžete objevovat na vlastní pěst – zaručuji, že ani tak o street art nebudete ochuzeni. Stačí se pozorně dívat kolem sebe a sem tam sejít z hlavní třídy do bočních uliček nebo na první pohled opuštěných zákoutí. Můžete tak narazit na opravdové poklady. Pouliční umění je navíc velmi dynamické. Tu je fasáda zamalována, jinde se objeví nová malba, někdy zase dílo přemaluje sám jeho původní autor. Je tedy možné, že některý street art zakreslený na mapě již neexistuje – můžete nicméně najít nějaký nový!
Kočka na každém rohu
Jsem si jistá, že neexistuje obyvatel Kaunasu, který by se ještě nesetkal s kaunaskou kočkou. Jednoduchý symbol vyvedený několika tahy se na kolemjdoucí usmívá nejen ze zdí budov, ale i ze sloupů, telefonních budek či skříní HUP. Tento zprvu nelegální tag se zakrátko stal jedním z moderních symbolů města, a nyní si ho můžete v podobě žlutého odznáčku dokonce zakoupit v turistickém centru jako oblíbený suvenýr. Autor koček stále zůstává v anonymitě – přesto však poskytl rozhovor, ve kterém se nechal slyšet, že své kočky začal sprejovat s úmyslem předat lidem pozitivní zprávu bez použití slov. Plagiáty původnímu autorovi symbolu nevadí, má radost, že se poselství šíří dál.
Sloni i šachovnice
Výčet kaunaského pouličního umění ale kočkami samozřejmě ani zdaleka nekončí. V ulicích města se skrývá například muž s fajfkou, části lidského obličeje, cyklista s růží, panáčci ze semaforu anebo třeba holubi. Některá z děl pokrývají celou budovu a nelze je přehlédnout, jiná zase vyžadují vnímavé oko a ochotu jít oklikou. Úsměv na tváři vykouzlí například růžový slon Vytenise Jakase anebo šachovnice se dvěma notoricky známými dámami Leonarda da Vinciho, jejímž autorem je Linas Kazulionis.
Galerie pod širým nebem
Pokud se vám nechce pátrat po jednotlivých dílech, doporučuji zavítat na třídu Karaliaus Mindaugo prospektas. Dojdete-li po této ulici až ke břehu řeky Němen, naskytne se vám pohled na důmyslně skryté, avšak o to barevnější zákoutí, kde se prolíná autorský rukopis hned několika umělců. Vznik této takzvané síně slávy inicioval roku 2015 kaunaský festival street artového umění NYKOKA. Zajímavostí je, že se díla dodnes zachovala v podstatě v původní podobě, aniž byla přemalována – to u podobných volně přístupných prostor nebývá obvyklé.
Do itineráře si určitě poznamenejte i adresu E. Ožeškienės g. 25. Na první pohled nenápadný průchod do dvora skrývá ve skutečnosti malou galerii, jejímž tématem je tentokrát domov, identita člověka a jeho kořeny. V této netradiční galerii stále přibývají nová a nová díla, jimiž se autoři snaží zachytit kolektivní paměť i vzpomenout na židovské obyvatelstvo Litvy, které padlo za oběť druhé světové válce. Galerie je přístupná celý den, vstup do ní je zcela zdarma.
To však byla pouze malá ochutnávka street artu, který se skrývá v kaunaských ulicích. Jeho patrně největší, aktualizovaný přehled naleznete na webu již dva roky fungujícího projektu Gyvos sienos (Živé zdi). Kromě fotek nechybí ani adresa, kam se za daným pouličním uměním můžete vydat.
Umění na kolech (a trolejích)
Na umělecká díla můžete v Kaunasu narazit nejen na zdech místních budov, ale dokonce i na trolejbusech. Dosluhující trolejbusy značky Škoda bylo nutné nahradit novějšími a modernějšími vozy, proto zvolili Kaunasané tento originální způsob rozlučky. Ulicemi města se trolejbusy, z nichž některé sloužily 35 let, naposledy projely na podzim loňského roku. V listopadu posléze proběhla jejich výstava pod širým nebem, kde měli obyvatelé i návštěvníci Kaunasu poslední možnost se s nimi rozloučit. Nejen milovníci těchto dopravních prostředků ale jistě ocení následující galerii, ve které si můžete všechny unikátní designy prohlédnout i dnes!
A až si dosyta užijete street artu, usaďte se na břehu Němenu.
Autorka článku: Kateřina Běláková, Skandinávský dům
Není-li uvedeno jinak, foto vlastní.