Workshop o islandské lidové hudbě s Ragnheiður Gröndal

Workshop s islandskou populární hvězdou, velmi talentovanou vokalistkou a skladatelkou Raggou Gröndal.

V první části workshopu se seznámíme s historií a charakterem islandské lidové hudby. Dotkneme se také témat, jako je stav islandské lidové hudby v současnosti, její zachování mladšími generacemi a její budoucnost. V této části jsou vítány všechny dotazy do diskuse.

Ve druhé části se účastníci naučí několik islandských lidových melodií a některé z nich společně zaranžují pomocí svých hlasů (a nástrojů, které budou mít po ruce, pokud budou potřeba.) Melodie budou rozdány tak, jak byly předány v písemné podobě s islandskými texty. Islandština a výslovnost ale nebudou pro účastníky povinné ani na ně nebude kladen hlavní důraz. Ponoříme se do zvukových kvalit hudby a využijeme ji jako prostředek k improvizaci.

Workshop zahájíme a ukončíme meditačním cvičením na samohlásky, které otevře hlas a navodí uvolněnou atmosféru.

RAGGA bývá označována za jednu z nejpozoruhodnějších islandských zpěvaček. Ač je její hudba silně zakořeněna v islandské lidové tradici, integruje do ní rozmanité, někdy dokonce velmi vzdálené vlivy. Za velmi důležité téma považuje Ragga ochranu islandštiny, mateřského jazyka pouhých 330 tisíci lidí na světě, proto zpívá převážně islandsky. V roce 2006 byla vyhlášena nejprodávanější islandskou umělkyni a byla jmenována islandskou zpěvačkou roku (Icelandic Singer of the Year). V roce 2007 se stala finalistkou soutěže Söngvakeppni Sjónvarpsins, tedy soutěže, v níž se hledal/a reprezentant/ka na Eurovizi v Bělehradě v roce 2008.

Pořádá Hlasohled, více informací naleznete na Facebooku.

KDY: neděle 10. března 2024
KDE: Studio Itaka, Korunní 35, Praha 2
CENA: 1290,-
PŘIHLÁŠKA: https://t.ly/oDM0u

Podpořeno Islandem, Lichtenštejnskem a Norskem prostřednictvím Fondů EHP.

Úvodní obrázek – zdroj: Hlasohled