Výstava Severské jazyky ve Frýdku-Místku

Od 18. ledna do 15. února 2023 bude v Kině Vlast ve Frýdku-Místku k vidění roll-upová výstava věnovaná větším i méně známým jazykům evropského Severu. Texty jedenácti panelů se zajímavostmi o dánštině, faerštině, finštině, grónštině, islandštině, kvénštině, meänkieli, norštině, sámštině, staroseverštině a švédštině připravila desítka českých autorů, kteří začali studovat tyto jazyky většinou z čirého zájmu a nadšení. Někteří se těmito jazyky dnes živí, jiní je mají jako životní vášeň.

Podrobněji o severských jazycích na webových stránkách www.severskejazyky.cz.

Výstava a webové stránky byly vytvořeny v rámci projektu č. EHP-CZ-ICP-2-004 „Jazyková pluralita: podpora malých jazyků a kultur“ řešeného v letech 2020–2022 na FHS UK. Projekt je podpořen Fondy EHP. Na vzniku výstavy a webových stránek se podílel Skandinávský dům, texty připravili čeští odborníci věnující se daným jazykovým oblastem. Obrazový doprovod je dílem ilustrátorky a grafičky Evy Holé.

K vidění bude dále výstava o aktuálním působení českých vědců v Arktidě, a knižní ilustrace a obrazy Julia Payera z Expedice na severní pól, největšího arktického badatele pocházejícího z českých zemí. Akce se koná jako součást cyklu Nordická sezóna.

Vstupné zdarma, výstavy jsou k vidění v běžné otevírací době kina.