Výstava Severské jazyky v Třebíči

Severské jazyky mají v naší zemi příchuť blízké exotiky, drsné a čisté přírody a specifické literatury a jedním z cílů výstavy také je šířit informace o méně známých, avšak dobrodružných jazycích Severu. Texty jedenácti panelů se zajímavostmi o dánštině, faerštině, finštině, grónštině, islandštině, kvénštině, meänkieli, norštině, sámštině, staroseverštině a švédštině připravila desítka českých autorů, kteří začali studovat tyto jazyky většinou z čirého zájmu a nadšení. Někteří se těmito jazyky dnes živí, jiní je mají jako životní vášeň.

Výstava bude ke zhlédnutí od 1. do 30. září v Městské knihovně v Třebíči, v přednáškovém sále v 2. patře.

Součástí výstavy bude beseda o Dánsku s autorem grónského panelu PhDr. Ing. Zdeňkem Lyčkou (MZV ČR) ve čtvrtek 22. 9. 2022 od 17:00.

Podrobněji o severských jazycích na webových stránkách www.severskejazyky.cz.

Výstava a webové stránky byly vytvořeny v rámci projektu č. EHP-CZ-ICP-2-004 „Jazyková pluralita: podpora malých jazyků a kultur“ řešeného v letech 2020–2022 na FHS UK. Projekt je podpořen Fondy EHP. Na vzniku výstavy a webových stránek se podílel Skandinávský dům, texty připravili čeští odborníci věnující se daným jazykovým oblastem.

Více informací naleznete zde.