Výstava SAUNA / Architektura požitku

Veřejné lázně byly kdysi místem intenzivních sociálních kontaktů. Nabízely nejen prostor pro relaxaci a sport, ale také pro politické diskuze, obchodní schůzky i požitkářství. Takovým místem setkávání dnes může být sauna, a to nejen ve Skandinávii. Člověk se zde uvolní, utřídí si myšlenky, setká se s lidmi a pohovoří o životě.

Může – v případě architektury sauny – forma následovat obsah? I když se sauny jako architektonický produkt neobjevují vždy na předních místech architektonických časopisů, jedná se o důležitý segment stavební a architektonické produkce, který se stále častěji stává zajímavým tématem pro experimentování s typologií a funkčností v rámci architektonických postupů. V zahraničí dost často vznikají na základě studentských workshopů vedených předními evropskými architekty (například Rintala Eggertsson Architects nebo The Oslo School of Architecture).

Výstava představuje výběr z té nejzajímavější současné české a světové produkce a různé typologické příklady a postupy (betonová sauna v Německu od Modulorbeat, prosklená sauna v Estonsku od Architectural Bureau Pluss, podzemní sauna uprostřed jablečného sadu u Bolzana od noa* či sauna uprostřed liberecké přehrady z dílny českého ateliéru Mjölk architekti). Na koncepci výstavy se podíleli H3T Architekti v čele s Vítem Šimkem, přední český propagátor saunování Jiří Kouba i významná česká společnost Dyntar, zabývající se výrobou originálních a vysoce kvalitních saun. Díky této mezioborové spolupráci budou mít návštěvníci možnost okusit blahodárné účinky procesu saunování přímo v GJF, kde budou k dispozici dvě netradiční sauny a bude probíhat další doprovodný program.

Záměrem projektu je představit fenomén sauny ze dvou pohledů: jako relaxační proces i jako možnost kvalitní a experimentální architektury. Návštěvníci se seznámí s historií i současností a třeba zde naleznou inspiraci budoucí investoři. Očistný rituál nemusí zůstat pouze v rovině tělesné, jež samozřejmě ovlivňuje i duševní harmonii, ale přidá-li se i estetická nadhodnota, je splněno vše…

________________________________________________________

kurátor/ Dan Merta
architektonické řešení výstavy/ H3T Architekti
produkce/ Andrea Pujmanová, Klára Pučerová
grafický návrh/ Marek Nedelka
fotografie/ Modulorbeat – One man sauna (Bochum/ DE, 2014), © Roman Mensing, artdoc.de

________________________________________________________

► SAUNOVÁNÍ V GALERII ◄

Kdo chce vyzkoušet očistný rituál v netradičním prostředí galerie v centru Prahy, ať neváhá! Studio H3T Architekti pro tuto výstavu vytvořili venkovní několikapatrovou saunu. Vzhledem k omezené kapacitě sauny je nutná včasná rezervace. Vstup je možný po jejím potvrzení.

kontaktní email: andrea@gjf.cz

Kapacita venkovní sauny je 6 osob. Kamna jsou elektrická a ochlazení je zajištěno pomocí kádi s vodou. Relaxovat tělo i ducha lze v prostorách galerie. Zajištěna je převlékárna. Pantofle, prostěradla, ručníky a deky jsou k dispozici v rámci vstupenky (zvýšené vstupné 180 Kč). Pitný režim zajišťuje kustod ve foyer galerie.

Termíny:
17/1 19:00 – vernisáž výstavy
Saunu možno využít každé pondělí a čtvrtek od 19:00–20:30 tyto dny:
26/1; 30/1
2/2; 6/2; 9/2; 13/2; 16/2; 20/2; 23/2; 27/2
2/3; 6/3; 9/3

Výstava je otevřena do 10. března 2017 denně mimo pondělí 11:00–19:00.