Výstava Cestou Ledového zámku Martiny Špinkové

Ve čtyřech kavárnách mamacoffee v Praze jsou od 11. února do 31. března vystaveny ilustrace malířky a autorky dětských knih Martiny Špinkové k novele Tarjeie Vesaase Ledový zámek (české komiksové vydání z roku 2021, Cesta domů), mnohé z nich si můžete prohlédnout také ve webové galerii autorky. Kresby jsou malovány akvarelem na bavlněném papíře.

mamacoffee Vodičkova u divadla Minor najdete to, co se do knihy nevešlo. V mamacoffee Jiřího z Poděbrad je tématem severská noc a noční hledání, ledový zámek dominuje mamacoffee Jaromírova v Nuslích a v mamacoffee Podolská se můžete ponořít do jeho útrob a také sledovat útržky rozhovorů a příběhů. V kavárnách si můžete koupit nejen knihu, na prodej jsou i samotné ilustrace.

Ledový zámek je brilantní novela, kterou napsal norský klasik Tarjei Vesaas. Na nevelké ploše prokázal svou geniální schopnost vcítit se do mysli a srdcí náctiletých „dětí“. Jeho dvě hrdinky, veselá a družná Siss a plachá, uzavřená Unn, zpečetí nové přátelství – a vzápětí se jedna z nich ztratí. Křehký příběh se odehrává v kulisách norské zimy a následného tání a příchodu jara. Je o dospívání, kamarádství, tajemství, smutku, o potřebě mlčet i potřebě se svěřovat a povídat si. Vypráví o tom, jak se my lidé můžeme navzájem osvobodit ze zakletí. Knížka vychází v tradičním překladu Heleny Kadečkové opatřeném novou jazykovou redakcí Jarky Vrbové jako dvousvazkový soubor: V měkké vazbě původní Vesaasův text a v pevné vazbě moderní obrazová kniha na pomezí komiksu doprovázená zjednodušeným vyprávěním.

Na výstavu se můžete naladit i rozhovorem o knize:

Více informací naleznete na oficiálních stránkách autorky.