Výstava Brno a Suomi

Až do 1. 4. 2018 lze navštívit výstavu Brno a Suomi, jejímž autorem je Jindřich Chatrný, historik architektury a vedoucí oddělení dějin architektury Muzea města Brna. Výstava prezentuje na několika příkladech vzájemné vztahy mezi osobnostmi moravské metropole a finskými protagonisty uměleckého, kulturního a společenského dění. Brněnský architekt, významný publicista a organizátor František Kalivoda navázal v období mezi světovými válkami, tedy v době, kdy Brno patřilo k nejprogresivnějším městům Československa, kontakty s takovými osobnostmi, jakými byli Alvar a Aino Aaltovi, Maire Gullichsenová, Nils-Gustav Hahl aj. Právě v Brně vzniklo až udivující množství mimořádných moderních staveb završené ikonou světové architektury – vilou Tugendhat od Ludwiga Miese van der Rohe. S historií a obnovou této proslulé památky moderní architektury jsme měli možnost seznámit širší veřejnost na předešlé úspěšné výstavě.

Výstava Brno a Suomi je další z cyklu výstav Studijního a dokumentačního centra památek moderní architektury. Jejím prostřednictvím chceme připomenout výjimečnost a význam brněnské architektonické scény. Exkluzivní součástí výstavy je malá expozice originálních kusů nábytku navržených Alvarem Aaltemve spolupráci s Ottou Korhonenem a realizovaných společností Artek.

Výstava je přístupná v úterý, čtvrtek, sobotu a neděli od 10 do 18 hod v novém prostoru galerie Studijního a dokumentačního centra Norbertov, vzdáleném 100 m od Müllerovy vily v ulici Nad Hradním vodojemem 53/13, Praha 6 – Střešovice.