Výstava: Advent a Vánoce v zemi Joulupukkiho

Regionální muzeum Mělník zve všechny příznivce severských zemí a zvláště Finska na výstavu „Advent a Vánoce v zemi Joulupukkiho“, která bude otevřena vernisáží ve čtvrtek 26. 11. v 17 hodin a potrvá do 10. 1. 2016. Výstava vznikla pod záštitou J. E. paní Heleny Tuuri, velvyslankyně Finské republiky v Praze a díky těsné spolupráci muzea se Skandinávským domem.

Cenné exponáty etnografického charakteru dokumentující tradiční život Laponců (Sámů) na ni zapůjčilo Národní muzeum – Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur (výrobky ze sobího paroží, sámský oděv, laso na chytání sobů). Vystavena bude i faksimile Turkuského misálu, liturgické knihy z konce 15. století, která byla vůbec první tištěnou knihou pro Finsko; dále budou k vidění ukázky finské každodennosti nebo reprodukce nejhledanějšího finského obrazu z přelomu 19. a 20. století.

Vedle interaktivních zastavení na výstavě samé nabízí muzeum kulturní veřejnosti rovněž komentované prohlídky výstavy v doprovodu kurátora výstavy, historika muzea Mgr. L. Snopka. Prohlídky proběhnou v sobotu 19. prosince a v sobotu 9. ledna 2016, vždy od 14:00 hod. Ve čtvrtek 7. ledna 2016 od 17:00 hod. bude v kavárně muzea přednášet na téma „Na cestách po Finsku“ Mgr. Michal Švec, překladatel z finštiny a předseda Skandinávského domu. Součástí přednášky bude promítání fotografií.

Po dobu konání výstavy bude v pokladně muzea možno zakoupit publikaci „Suomi a my“ (sborník k 90. výročí finské nezávislosti, 2007) obsahující kvalitní texty o kultuře a moderních dějinách Finska. Brožura obsahuje také obsáhlý soupis českých překladů finské, finskošvédské a sámské literatury a přehled v češtině vydaných publikací o Finsku. Více informací o výstavě a doprovodném programu na www.muzeum-melnik.cz.

Plakat RMM Vanoce_ Joulupukki_01