Vůně (nejen) severské krimi: Mons Kallentoft a Michal Sýkora

Jak správně okořenit detektivní příběh?

Švédský spisovatel Mons Kallentoft v Praze představí desátý román ze série o Malin Forsové Vůně ďábla, který právě vychází v českém překladu. Spolu s autorem Michalem Sýkorou, jehož příběhy o vrchní komisařce Marii Výrové si získaly oblibu na poli knižním i televizním, bude debatovat například o tom, co trápí švédské a české detektivní hrdiny, s čím se naopak potýkají krimi spisovatelé, jaká specifika má detektivní žánr na Severu a u nás a zda fenomén severské krimi potrvá i nadále.

Moderuje Tomáš Kaplan Fojtík.
Česky a švédsky, tlumočeno do češtiny.

Vstupné dobrovolné.

Mons Kallentoft (*1968) patří díky svému mnohovrstevnatému psaní mezi nejvýraznější a nejčtenější autory současné severské krimi. Jeho detektivní vyprávění jsou často syrová, prokládá je prvky realismu i fantastiky a občas okoření špetkou psychologické prózy. Proslavil se případy s Malin Forsovou, ale i sérií, v níž čerpá z řecké mytologie (Zack, Leon, Bambi). Česky jako první vyšla Zimní oběť, letos nakladatelství Host z této série chystá už desátou knihu, výše zmiňovanou Vůni ďábla v překladu Evy Nováčkové.

Michal Sýkora (*1971) debutoval v roce 2012 s románem Případ pro exorcistu, kde se poprvé objevila komisařka Marie Výrová. Poté následovaly další tři navazující knihy (Modré stíny, Ještě není konec, Pět mrtvých psů), které se následně objevily také na televizních obrazovkách. Sýkora se kromě psaní detektivek zabývá také klasickou literaturou a jejími velikány – publikoval knihy Dostojevského buldok o zvířatech v literatuře či dvojsvazkovou monografii zpracovávající tvorbu Vladimira Nabokova.

Akci pořádají Skandinávský dům, nakladatelství Host a kavárna Liberál. Literární projekt Skandinávského domu podpořilo Ministerstvo kultury ČR a Magistrát hl. m. Prahy.

Fotky autorů a obálky – zdroj: nakladatelstvi.hostbrno.cz