Viljo Revell

Dne 8. listopadu 1964 zemřel jeden z nejvýznamnějších finských architektů a průkopníků funkcionalismu na Severu Viljo Revell.

Viljo Revell se narodil roku 1910 ve městě Vaasa v západním Finsku a jeho kariéra architekta začala již za studií na Helsinské technické univerzitě, kdy pracoval jako asistent nejslavnějšího finského architekta Alvara Aalta. V roce 1937 se ještě jako student posledního ročníku společně se dvěma spolužáky Heimem Riihimäkim a Niilem Kokoem vyhrál soutěž o návrh budovy Lasipalatsi („Skleněný palác“) v Helsinkách. V této funkcionalistické stavbě se nacházely obchody, restaurace, kanceláře a dokonce i kino. Po desetiletích chátrání byla budova v roce 1998 zrekonstruována a dnes je využívána jako kulturní centrum.

Architektonickou soutěž vyhrál Revell i se svým návrhem budovy Teollisuuskeskus („Průmyslové centrum“), ale navrhoval i bytové domy, kancelářské budovy, kapli a spolu s Heikkim Castrénem dokonce i budovu finského Ministerstva obrany. Revell se ovšem skutečně proslavil až stavbou mimo Finsko a to novou budovou radnice v kanadském Torontu (Toronto City Hall, na obrázku). Tato stavba byla navržena v nekompromisně moderním stylu a skládá se z velké vyvýšené haly ve tvaru disku, kterou obklopují dvě samostatné věže. Díky této odvaze a originalitě také Revellův návrh vyhrál mezi více než pěti sty jinými. Dokončení budovy se však už Viljo Revell nedožil, byla totiž slavnostně otevřena až roku 1965.

 

Autorka článku: Johana Lajdová, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: en.wikipedia.org